Güncel
21 Ara 2020 09:02 Son Güncelleme: 21 Ara 2020 09:26

İngiltere'den gelenlere PCR testi zorunlu... Virüs mutasyona uğradı

İngiltere'de koronavirüs mutasyona uğrayınca tüm Avrupa ülkeleri alarma geçti. Virüs öncekinden yüzde 70 daha hızlı bulaşmaya başladı. İngiltere'den gelenlere havalimanlarında PCR zorunluluğu getirildi.

İngiltere'den gelenlere PCR testi zorunlu... Virüs mutasyona uğradı

Türkiye de İngiltere'den gelen yolculara PCR testi uygulayan ülkeler arasına girdi. Koronavirüsün mutasyona uğramasıyla bulaş riskinin artması ülkeleri alarma geçirdi. İlk kez İngiltere'de rastlanan mutasyona uğramış koronavirüs dünyayı alarma geçirdi. 

Avrupa ülkelerinin bazıları İngiltere ile olan uçuşları kapattı. Türkiye de İngiltere'den gelen yolculara PCR testi zorunluluğu getiren ülkeler arasında yer aldı. 

Mutasyona uğrayan koronavirüs nedeniyle Londra'dan İstanbul'a gelen yolculara PCR testi yapıldı. Adres ve iletişim bilgileri alınan yolcular, evlerinde karantinada kalacak.

İngiltere'de mutasyona uğramış koronavirüs türü nedeniyle İngiltere'de bulaş hızının artmasından dolayı, Türkiye'ye İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan yapılan uçuş seferleri, geçici olarak durduruldu.

TÜM YOLCULARA TEST YAPILACAK

Karar üzerine gece saatlerinde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında, halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir." ifadelerini kullandı.

YOLCULARA KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasını takiben, Türk Hava Yollarına (THY) ait tarifeli uçakla Londra'dan İstanbul'a gelen ve aralarında kabin ekiplerinin de bulunduğu 125 yolcuya, İstanbul Havalimanı'nda koronavirüs tedbirleri uygulandı.

Sağlık ekipleri tarafından uçakta iletişim ve adres bilgileri alınan yolcular, daha sonra havalimanı içerisindeki koronavirüs PCR testi alanına götürüldü.

KARANTİNADA KALACAKLAR

Burada sağlık ekiplerince yolculardan numune alındı. Londra'dan İstanbul'a gelen yolcuların, evlerinde karantina altında olacakları ve filyasyon ekipleri tarafından takip altında tutulacakları öğrenildi.