Güncel
21 Kas 2020 10:47 Son Güncelleme: 21 Kas 2020 10:58

İngiltere'den yayılan iddia: Putin kanser ameliyatı oldu!

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'in kanser ameliyatı olduğu ve tedavi gördüğü iddia edildi. İngiliz Daily Maily gazetesinin haberine göre Putin karın bölgesinden ameliyat oldu.

İngiltere'den yayılan iddia: Putin kanser ameliyatı oldu!

İngiltere'den dünyaya yayılan iddiaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçtiğimiz şubat ayında kanser ameliyatı oldu. Putin'in karın bölgesinde yapılan operasyon ve kanser tedavisi sonrası hayatını sürdürdüğü belirtildi. 

İngiliz Daily Maily gazetesindeki habere göre Rus lider Putin kanser tedavisi gördü ve ameliyat oldu. Gazeteye konuşan ve iddianın sahibi ise bir Rus. Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'nde Halkla İlişkiler Departmanı'nın başındayken üniversite yönetiminin talebi üzerine Haziran 2019'da görevinden istifa eden Valeri Dimitriyeviç Solovey, iddianın sahibi. Solovey iddiasını "karar mekanizmasının merkezindeki" kaynaklara dayandırarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kanser ameliyatı olduğunu söyledi. 

KARIN BÖLGESİNDEN AMELİYAT

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; Solovyev, "Bu bilgiye dayanarak, insanlar onun hayat ufkuna ilişkin sonuç çıkarabilirler. Bunun için özel tıp eğitimi almak gerekmeyecektir" yorumunda bulundu. İsmi belirtilmeyen bir diğer kaynak ise, Rusya Devlet Başkanı Putin'in şubat ayında karın bölgesinden ameliyat olduğunu öne sürdü. Ses getiren bu haber, Putin'in parkinson hastalığına yakalandığı iddialarından iki hafta sonra gündeme geldi.
 
YENİ YILDA GÖREVİ BIRAKACAK 

Kremlin, Putin'in Parkinson hastalığına yakalandığı yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıklamış ve Rus liderin gayet sağlıklı olduğunu duyurmuştu.
Putin'in Parkinson hastalığına yakalandığı haberlerinin de kahramanı olan Valeri Solovey, Rus liderin sağlık problemleri nedeniyle ocak ayında görevi bırakmayı ve halefi olarak da kızı Katerina Tihonova'yı düşündüğünü öne sürüyor. Telekonfransla yapılan bir toplantı sırasında Putin öksürük krizine girmiş ve durum "Acaba koronavirüse mi yakalandı" sorusunu akıllara getirmişti. Bu arada, Amerikan New York Post gazetesi de 2014 yılında Putin'in kansere yakalandığını öne sürmüştü.