Güncel
02 Kas 2020 08:00 Son Güncelleme: 02 Kas 2020 08:17

İngiltere'yi karıştıran iddia: Tahta Prens Charles oturacak

İngiltere bu iddia ve tartışmayla çalyakalanıyor: Prens Charles yeni kral olacak ve tahta oturacak. İddiayı ortaya atan İngiltere Kraliyeti ile ilgili yazılar yazan bir gazeteci. Şimdi bütün ülke bu konuyu tartışıyor.

İngiltere'yi karıştıran iddia: Tahta Prens Charles oturacak

İngiltere'de tahta Prens Charles oturacak iddiası ülkenin yeni tartışma konusu oldu. Kraliyetle ilgili yazılar kaleme alan gazeteci Robert Jobson, Kraliçe Elizabeth'in 95 yaşına geldiğinde tahtı Prens Charles'a bırakacığını idda etti. Gazetecinin iddiasının ardından ülkede yoğun bir tartışma başladı. 

Kraliçe Elizabeth’in 95 yaşına geldiğinde tahtı Prens Charles’a bırakacağı iddiası İngiltere’nin yeni gündemi oldu. İngiltere’de önde gelen gazetecilerden Robert Jobson, Kraliçe Elizabeth’in 95 yaşına geldiğinde tahttan ineceğini, yerini Prens Charles’a bırakacağını iddia etti.

Kraliyet muhabirlerinden Robert Jobson, Kraliçe Elizabeth'in bunu yapmak istemeyeceğini ama o noktaya geleceğini şöyle ifade etti: “Bence yapmak istemeyecek ama gerçekçi olmak gerekirse her şeyi Charles’a bırakacağı bir noktaya gelecek” 

Kraliçe Elizabeth 1952 yılında tahta çıktı ve Winston Churchill’den Boris Johnson’a kadar toplamda 14 başbakan gördü.

Prens Charles kimdir?

Prens Charles, 14 Kasım 1948 tarihinde doğdu. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth‘in oğlu Galler Prensi Charles İngiltere tahtının varisi. İki kez evlenen Prens Charles, Prenses Diana ile olan evliliği ile uzun yıllar dünya basınında kendine yer bulmuştu.

Tam ismi Charles Philip Arthur George Mountbatten'dir. Annesi İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, babası Philip Mountbatten‘dir. Prens Charles, ilk olarak Londra'nın batısında ki Hill House Okuluna gitti. 1966 yılında Avustralya‘nın Victoria eyaletinde, Geelong Grammar School Timbertop kampüsünde iki dönem geçirdi. 1967 yılında Cambridge Üniversitesi‘nde antropoloji, arkeoloji ve tarih okumaya başladı. İki yıl sonra ise bir dönem için Galler tarihi ve dil eğitimi için Aberystwyth'de Wales University College‘a gitti. 1970 yılında Cambridge'dan mezun oldu.

Prens Charles, 1976 yılında Prens Vakfını kurdu. 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘ne seyahat etti. Prens Charles, Kraliyet geleneği izleyerek, donanma ve hava kuvvetlerinde görev yaptı.