Güncel
23 Kas 2020 13:11 Son Güncelleme: 23 Kas 2020 13:22

İsrail basını yazdı! Netenyahu neden gizlice S.Arabistan'a gitti?

Aralarında resmi ilişki olmamasına rağmen İsrail Başbakanı Netanyahu, Suudi Arabistan gizlice giderek Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü iddiası İsrail medyası tarafından aktarıldı.

İsrail basını yazdı! Netenyahu neden gizlice S.Arabistan'a gitti?

İsrail ve Suudi Arabistan arasında resmi ilişki olmamasına rağmen Başbakan Netenyahu'nun gizlice Suudi Arabistan'a giderek Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'yla görüştüğü öne sürüldü. 

İsrail basınında yer alan habere göre Netanyahu gizlice Suudi Arabistan'a gidip Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'yla görüştü.

Habere göre Başbakan Binyamin Netanyahu, pazar günü gizlice Suudi Arabistan'a gitti. Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşen Netenyahu fazla kalmadan geri döndü. 

İsrail Radyo ve Televizyonu Kurumu bünyesinde yayın yapan Kan radyosu ve İsrail Ordusu radyosu, hükümet kaynaklarına dayandırdıkları haberlerinde Kızıldeniz kıyısındaki Neom kentinde yapılan üçlü görüşmeye İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad'ın başkanı Yossi Cohen'in de katıldığını belirtti.

İsrail'de İngilizce yayımlanan Haaretz gazetesi de Netanyahu ve Cohen'in kullandığı özel uçağın uçuş takip verilerini yayımladı.

ABD baskısıyla diplomatik ilişki 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Suudi Arabistan'ı İsrail'le diplomatik ilişki kurmaya ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

Daha önce Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudan; ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve Ortadoğu danışmanı Jared Kushner'in arabuluculuğuyla İsrail'le ilişkilerini normalleştirme kararı almıştı.