Güncel
19 Ara 2020 15:18 Son Güncelleme: 21 Ara 2020 09:00

İtalyanlar tarihi dejavuyu yaşıyor: Eyvah Türkler geliyor!

İtalyanlar 1400'lü yıllardan kalan genetik korkularını yeniden yaşıyor. O yıllarda 'Mamma Li Turchi' (Eyvah Türkler geliyor) diyen İtalyanlar yapılan bir araştırmada dünyada tehdit olarak gördükleri ilk üç ülke arasına Türkiye'yi de aldılar.

İtalyanlar tarihi dejavuyu yaşıyor: Eyvah Türkler geliyor!

 

İtalya'da yapılan bir yılsonu anketine göre İtalyanların "dünya için en büyük tehdit" olarak gördüğü ilk üç ülke arasına ilk defa Türkiye de girdi.

Uluslararası ilişkiler alanında İtalya'nın en köklü düşünce kuruluşlarından olan ISPI (Uluslararası Siyasi Araştırmalar Enstitüsü) ile Ipsos araştırma şirketi tarafından yapılan ankette İtalyanların dış politikaya bakışı incelendi.

Ankete göre Türkiye son 5 yılda tehdit algısında hızla yükseldi ve ilk kez İtalyanların en büyük tehdit olarak gördüğü 3 ülke arasına girdi.

"Hangi ülke dünya için en büyük tehdit?" sorusuna İtalyanların yüzde 27'si Çin, yüzde 15'i İran, yüzde 14'ü Türkiye yanıtını verdi.

İki yılda neredeyse beş katına çıktı

Geçen yıl aynı ankette Türkiye'yi tehdit olarak gören İtalyanların oranı yüzde 8, 2018 yılında ise yüzde 3 olarak belirlenmişti.