Türkiye
03 Ara 2020 08:00 Son Güncelleme: 08 Ara 2020 07:54

Joe Biden nükleer füze hakkında gözünü Türkiye'ye dikti

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, daha koltuğa oturmadan yaptığı açıklamayla Türkiye'ye olan bakışını ortaya koydu. İran'ın nükleer faaliyetleri hakkında konuşurken sözü Türkiye'ye getirdi.

Joe Biden nükleer füze hakkında gözünü Türkiye'ye dikti

İran'ın nükleer fizik çalışmalarının babası kabul edilen Muhsin Fahrizade'nin suikastle öldürülmesinin ardından Joe Biden, bir değerlendirmede bulundu. Biden, İran ve nükleer fizik çalışmaları hakkında New York Times gazetesine telefonla bir mülakat verdi.

Mülakatta, Biden'a İran'la yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin düşüncelerinin yer aldığı ve CNN'in internet sitesinde 13 Eylül'de yayınlanan makalesi soruldu. 

Joe Biden söz konusu makalede, "İran, nükleer anlaşmaya sıkı şekilde riayet etmeye dönerse, Birleşik Devletler de bir başlangıç noktası olarak devam anlaşmaları için anlaşmaya tekrar iştirak edecektir ve İran'a yönelik Trump tarafından yürürlüğe koyulan yaptırımları kaldıracaktır" ifadelerini kullanıyordu.

Soruya Biden'ın yanıtı şöyle oldu: "Zor olacak ama evet."

Thomas L. Friedman'a konuşan Biden, "Bakın, hassas füzelerden ve bölgeyi istikrarsızlaştıran başkaca her türlü şey hakkında çok fazla konuşuluyor. Fakat bölgede biraz istikrarı sağlamak için en iyi yol, nükleer programla ilgilenmek" ifadelerini kullandı.

Seçilmiş ABD Başkanı Biden, sözlerine şöyle devam etti: "İran nükleer bomba elde ederse, bu, Suudiler, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı oluşturacak. Dünyanın o bölümünde ihtiyacımız olan en son kahrolası şey nükleer kapasitenin artırılması."

Biden, "Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla danışma halinde, füze programına eğilmenin yanı sıra İran'ın nükleer kısıtlamalarını sıkılaştırmak ve uzatmak için müzakerelerle ve sonraki anlaşmalarla ilgileneceğiz" dedi.