Politika
06 Eki 2020 18:45 Son Güncelleme: 06 Eki 2020 19:01

Joe Biden'ın Trump'a Yunanistan için Türkiye'ye baskı çağrısı

Türkiye'ye karşı tavırları ile bilinen Joe Biden, 'Yunanistan'a karşı provokatif eylemlerden kaçınması için Türkiye'ye baskı yapması' için Trup yönetimine çağrıda bulundu.

Joe Biden'ın Trump'a Yunanistan için Türkiye'ye baskı çağrısı

Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden, Yunanistan yanında tavır alarak Trump yönetiminden 'Yunanistan'a karşı provokatif eylemlerden kaçınması için Türkiye'ye baskı yapma' çağrısında bulundu.

Türkiye'ye karşı tavırları ile bilinen Joe Biden, şimdi de Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimde tavır aldı. Joe Biden yazılı bir açıklama yaparak Trump yönetimine çağrıda bulundu: 

“Trump yönetimi, başarılı bir diplomasi ortamının yaratılması için güç kullanma gibi tehditler de dahil olmak üzere Türkiye’ye bölgede Yunanistan’a karşı provokatif eylemlerden kaçınması için baskı uygulamalı” 

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden yaptığı yazılı açıklamayla NATO’nun Yunanistan ve Türkiye arasında tansiyonu düşürme ve askeri gerilimi azaltma mekanizması kurulması çabalarını desteklediğini ve diplomatik görüşmelerin başlamasının doğru bir adım olduğunu ifade etti.

Ayasofya müze olmalı 

Biden sadece Yunanistan ve Türkiye gerilimi hakkında değil aynı zamanda Ayasofya Camisi ile ilgili de ifadelerde bulundu. Biden şöyle dedi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da Ayasofya’yı camiye çevirme kararını geri almaya ve Ortodokslar da dahil olmak üzere herkesin eşit erişime sahip olmasını sağlayarak müze statüsüne döndürmeye çağırıyorum”