Politika
29 Eki 2020 08:00 Son Güncelleme: 29 Eki 2020 08:46

Kapalı Maraş'ın alt yapı ve düzenlemesi başlıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u makamında kabul etti. Yapılan görüşmede Maraş'ın kamuya açık olan bölümünün alt yapı ve çevre düzenlemesinin yapılması ele alındı.

Kapalı Maraş'ın alt yapı ve düzenlemesi başlıyor

Kapalı Maraş'ın bir bölümünün yurttaşların kullanımına açılmasının ardından şimdi de sıra alt yapı ve çevre düzenleme çalışmalarına geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u kabul ederek, Maraş'ın alt yapı ve çevre düzenlemesi konusunu ele aldı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Kasım'da KKTC'ye yapacağı ziyarette "Maraş'ta piknik" de gündemde... KKTC'nin kuruluş yıldönümü olan 15 Kasım öncesi Maraş'ta çevre düzenlemesi ve alt yapı çalışmalarının büyük bir bölümünün bitirilmesi hedefleniyor. 

Bakan Murat Kurum Türkiye'den Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut ve Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut ile gelerek Maraş'ı gezdi. Yerinde incelemeler yapan Bakan Kurum, ardından da KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ı ziyaret etti. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u kabul etti. Ziyarette Bakan Murat Kurum’a, Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, CToplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri eşlik etti. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vereceği desteği çok önemsediğini, Maraş’ın ziyarete açılan bölümlerinin yani kamusal alanlarının düzenlenmesinin insan hakları bakımından da önemli olduğunu, Maraş’ın bazı bölümlerinin açılmasının KKTC’nin turizm ve  ekonomisi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Tatar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı altında yapılacak çalışmaların KKTC’nin hayrına olacağını kaydetti.

Tatar, ayrıca Maraş’ın kamusal alanlarının ziyarete açıldığı ve pandemi hastanesinin bitirildiği bir dönemde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin kuruluşunun yıl dönümü vesilesiyle adaya yapacağı ziyaretin özlemle beklenen bir güne vesile olacağına inandığını belirtti.

ÖZGÜRLÜK PERÇİNLENECEK

Bakan Murat Kurum yaptığı konuşmada, Maraş’ın ziyarete açılan bölümlerini gezdiğini, bir zamanlar Akdeniz’in en önemli tatil yerlerinden biri olan Maraş’ın kamusal alanlarının; Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ Başkanlığının iş birliğiyle “yürüyüş yolları bisiklet yolları ve yeşil alanlarının düzenlenmesiyle birlikte bu özgürlüğün perçinleştirilmiş” olacağını kaydetti.

Kurum, Türkiye’nin Kıbrıs Türklerinin haklı mücadelesinin savunucusu olduğunu, Kıbrıs sorunuyla ilgili iki devlet temelinde yürütülecek bir süreçte Türkiye’nin Kıbrıs Türkünün yanında olacağını belirtti. 

Kurum, Tatar’a Cumhurbaşkanlığı  görevinde başarı diledi.