KKTC
04 Şub 2021 11:43 Son Güncelleme: 04 Şub 2021 11:52

Kıbrıs adasında mutant virüs paniği! Dalga büyüyor panik artıyor...

Kıbrıs adasında koronavirüs dalgası yeni bir evreye geçti. Rum kesiminde mutant virüse rastlandı. KKTC'de ise sert tedbirlerle vaka sayısının artışının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Kıbrıs adasında mutant virüs paniği! Dalga büyüyor panik artıyor...

Kitlesel aşılama çalışmalarının sürdüğü Güney Kıbrıs Rum Kesiminde mutant virüs paniği yaşanıyor. Kıbrıs adasında koronavirüs dalgasında yeni aşamaya geçildi. KKTC, yükselen vaka sayılarının önüne geçmek için kapanmaya kadar giden sert tedbirleri uyguluyor. 

Duvar gazetesindeki habere göre mutant virüs Kıbrıs adasında korona virüsü salgının yeniden bir numaralı gündem maddesi haline getirdi.

Habere göre, Güney Kıbrıs Rum Kesiminde mutasyona uğramış virüs endişesi yaşanıyor, kuzeydeyse vakaların artması yeni önlemleri de beraberinde getirdi.

Kıbrıs'ta korona virüsü salgını gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Kıbrıs’ın güneyinde mutasyonla ilgili endişe hâkim; adada görülen varyantla ilgili yatıştırıcı açıklamalarda bulunan yetkililer konuyla ilgili araştırmalarını da yoğunlaştırmış durumda. Kıbrıs’ın kuzeyindeyse yeni dalga nedeniyle günlük vaka sayısını kayda değer şekilde artarken, KKTC sağlık sisteminin direnci sınanıyor. KKTC hükümeti, endişe verici son gelişmeler nedeniyle bir dizi yeni önlemi gündemine aldı. 

Kıbrıs’ın güneyinde, İngiltere’de mutasyona uğramış virüs varyantının tespit edilmiş olması halk nezdinde endişe sebebi. Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Avrupa Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) talimatları üzerine, İngiltere'den gelen ve iki hafta önce Covid-19 teşhisi konan kişilerden alınan numuneleri özel olarak tarıyor. Kıbrıs basınına önceki günlerde yansıyan bilgilere göre, özel taramalarda mutant virüse rastlanmış durumda.

Mutasyona uğramış virüs nedeniyle İngiltere’den Kıbrıs’a seyahat eden yolcular adaya varışta test ediliyor ve sonrasında yedi gün boyunca zorunlu karantinaya girdikleri otellere naklediliyor. Kıbrıs Cumhuriyeti makamları, İngiltere varyantıyla beraber Covid-19’un başka ülkelerde de görülen mutasyonları için de harekete geçmiş durumda. Yetkililer bu yöndeki incelemelerini ve araştırmalarını ada genelinde yoğunlaştırdı. 

Mutant virüsün Kıbrıs’ta görülmesi vatandaşları endişelendirirken, Kıbrıs Tıp Derneği ve Kıbrıs Solunum Derneği’nden yapılan son açıklamalarda, durumun şu an Kıbrıs’ta paniğe yol açacak boyutta olmadığına işaret edildi. Kıbrıslı sağlık emekçileri, korona varyantının adada ölümleri artırmadığın ve mutasyonun aşıların ürettiği antikorların hedefindeki proteinini değiştirmediği için aşılamayı da olumsuz etkilemediğini vurguladı.

'KKTC SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKEBİLİR' UYARISI

Kıbrıs’ın güneyindeki mutasyon endişesi, sert kapanma önlemlerine bağlı olarak ölüm ve vakalarda kayda değer bir düşüşün yaşandığı bir döneme denk geliyor. Rum yönetimi, bu düşüş nedeniyle sert kapanma önlemlerini kademeli olarak gevşetmeye de başlamış durumda. Ancak adanın kuzeyinde tam tersi bir durum hâkim. Korona vakalarında görülen kayda değer artış nedeniyle KKTC’de sert kapanma önlemlerinin uzatılması gündemde. 

Kıbrıs Postası isimli haber sitesine göre KKTC Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu, 17 Şubat'ta süresi dolacak olan kapanma kararının uzatılmasını talep etti. Ayrıca, şehirlerarası yolculuk yapacak olanlara yedi günlük PCR testi şartı koşulması istendi. Kıbrıs Postası ayrıca, yerel uzmanlara ve yetkililere dayandırdığı haberinde, gerekli önlemlerin alınmaması ve önümüzdeki günlerde sağlık sistemindeki eksikliklerin giderilmemesi durumumda, 'KKTC sağlık sisteminin çökebileceği' uyarısında da bulundu. 

'KKTC, TÜRKİYE’NİN DE ÖNÜNE GEÇTİ'

KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte 4 bin 16 test yapıldığını, 48'i yerel 62 pozitif vakaya rastlandığını, beş kişinin taburcu edildiğini açıkladı. Kıbrıslı Türk doktorlar ise son günlerde KKTC sağlık sisteminin büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu  Kıbrıs basınına göre KKTC’nin en büyük devlet hastanesi olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Emre Vudalı, yoğun bakımda 14 kişinin tedavi gördüğünü anımsatarak, “Yoğun bakım kapasitesi aşıldığı zaman, ağırlaşan hastaya yatak bulamazsak, kayıplar yaşanacaktır" uyarısında bulundu. Kısmi kapanmaya rağmen vakalardaki artışın sürdüğünü belirten Vudalı, bugün rekor vaka sayısı beklediklerini söyleyerek, “Vakalardaki yüzdeliğe bakıldığında KKTC, Türkiye’nin de önüne geçti” dedi.

Bir başka Kıbrıslı Türk doktor, Girne Akçiçek Hastanesi’nde görev yapan Dr. Özcan Hüdaverdi ise kritik durum ile ilgili kaygılarını şu sözlerle anlattı: "Bu saatten sonra maskeyi istediğiniz yere takınız! Cephede savaşıp karantinada olan ve korona virüsü belasına yakalanan Akçiçek Hastanesi'ndeki meslektaşlarım, hemşirelerimiz, personelimiz ve pandemi ile mücadele eden tüm emektarlarımıza geçmiş olsun. Pandemi ile mücadele eden tüm emektarlarımıza Allah sağlık ve güç versin.”

HÜKÜMET YENİ KARARLAR AÇIKLAYACAK

KKTC sağlık sisteminin iflasın eşiğine gelmesi üzerine Lefkoşa’da olağanüstü toplantılar gerçekleştiren Başbakan Ersan Saner ve yakın mesai arkadaşları önümüzdeki saatlerde korona krizi ile ilgili yeni kararları kamuoyuna açıklamaya hazırlanıyor. Saner, önceki saatlerde Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerin liderleriyle bir araya geldi. KKTC Maliye Bakanı ile bir Tıbbi Biyoloji ve Genetik Tıp Uzmanının da katıldığı görüşmede korona krizinin yeni dalgasının yaratmış olduğu sağlık ve ekonomi sorunları masaya yatırılıyor.