Güney Kıbrıs
14 Eki 2020 10:05 Son Güncelleme: 14 Eki 2020 10:16

Kıbrıs Rum kesiminde suçlulara AB pasaportu skandalı!

Kıbrıs Rum kesiminde suçlulara AB pasaportu skandalı ortaya çıktı. "Altın pasaport" olarak tanımlanan AB pasaportunun suçlulara verildiğinin ortaya çıkması Rum kesimini karıştırdı. Skandala adı karışan Rum yönetiminin iki numaralı ismi Demetris Syllouris ve AKEL Milletvekili Ciovanis istifa etti.

Kıbrıs Rum kesiminde suçlulara AB pasaportu skandalı!

AB üyesi Güney Kıbrıs'ta suçlulara AB pasaportu verildiği ortaya çıktı. "Altın pasaport" diye tabir edilen AB pasaportunun suçlulara verildiğinin ortaya çıkmasıyla Rum kesimi karıştı. Güney Kıbrıs yasalarına göre suç sicili olan bir yabancıya yurttaşlık verilmemesi gerekirken, bunun bir şebeke tarafından delindiği tespit edilince Rum hükümeti acil toplantı yaptı. Skandala karışanlar arasında Rum yönetiminin üst düzey yetkililerinin de olduğu öne sürülüyor. 

Güney Kıbrıs Rum kesimi, mahkumiyet almış suçlulara AB pasaportu verilmesi skandalı ile çalkalanıyor. Rum Yönetimi'nin en üst düzey yetkililerinin mahkumiyet almış suçluların Kıbrıs vatandaşlığı almalarına yardım ettiklerine dair haberler Rum basınında yer aldı. 

ALTIN PASAPORTU KİMLER ALDI

'2.5 milyon dolarlık yatırım karşılığı vatandaşlık' programıyla suçlulara da pasaport verildiği ortaya çıktı. Güney Kıbrıs'ta yürütülen vatandaşlık programının arkasında devasa yolsuzluk şebekesi afişe oldu. Şebekenin 'altın pasaport' için kurduğu organizasyon ortaya çıkınca program askıya alındı.

Rum hükümeti, konuyla ilgili acil kabine toplantısı düzenledi. Toplantının ardından, şimdiki haliyle programın askıya alındığı, kararın 1 Kasım'da yürürlüğe gireceği duyuruldu. 'AB iç pazarına giriş ve vizesiz seyahat özgürlüğü sağlayan 'altın pasaport' sahipleri inceleme altına alındı.

RUM YÖNETİMİNİN 2 NUMARASI İSTİFA ETTİ

Son olarak Katar merkezli Al Jazeera, bir muhabirini mahkumiyet almış Çinli bir yatırımcının aracısı kılığına sokarak bir devlet yetkilisi, bir milletvekili ve bir avukatın bu hayali şahsın Güney Kıbrıs vatandaşlığı alması için her türlü dolabı çevirmesini gizlice filme çekmişti. 

Gizli çekilen videoda, Güney Kıbrıs'ın Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'den sonra 2 numaralı yetkilisi konumundaki Meclis Başkanı Dimitris Şilluris (Demetris Syllouris) hayali Çinli yatırımcının pasaport alabilmesi için nüfuzunu kullanmayı teklif ediyor, görev süresinin 19 Ekim'de dolacağını söyleyerek başka alternatifler de sunuyor. Videoda görülen bir diğer önde gelen isim de AKEL Milletvekili Hristakis Ciovanis (Christakis Giovanis).

Videonun yayımlanmasının ardından ilkin bir şeylerden şüphelendiği ve daha fazla bilgi almak için öyle davrandığı savunmasını yapan 67 yaşındaki Dimitris Şilluris, tepkiler üzerine soruşturma tamamlanana dek siyasi görevlerinden el çekeceğini duyurdu.

Meclis Başkanı özür dileyerek istifa etti: "Kıbrıs kamuoyuna aktarılan nahoş imaj ve bunun neden olduğu her türlü rahatsızlık yüzünden halktan özür dilerim" 

Skandala adı karışan ülkenin en büyük emlak müteahhitlerinden olan AKEL Milletvekili Ciovanis de istifa ettiğini duyurdu.

7 MİLYAR EURO GELİR 

Al Jazeera'nın ele geçirdiği çok sayıda resmi belge, 70'ten fazla ülkeden hükümlü dolandırıcıların, kara para aklayanların ve yolsuzlukla suçlanan siyasilerin, GKRY'den altın pasaport aldığını ortaya koymuştu.

Güney Kıbrıs pasaportları, AB üyeliğinden ötürü Avrupa'ya girişi kısıtlanan şahıslar için önemli olurken, bu pasaportları taşıyanlar, 27 Avrupa ülkesinde serbestçe seyahat edebiliyor, iş ve bankacılık işlemleri yapabiliyor.

Rum Yönetimi'nin program sayesinde 2013'ten bu yana yaklaşık 7 milyar euro gelir elde ettiği tahmin ediliyor.