Güncel
19 Ara 2020 10:30 Son Güncelleme: 19 Ara 2020 11:30

Kıbrıs Türklerine Rum aşısı vurulacak! 500 bin doz aşı bekleniyor

KKTC'nin koronavirüs mücadelesinde dikkat çekici bir gelişme yaşanıyor. Güney Kıbrıs Rum kesiminden 500 bin doz aşı KKTC'ye gönderilecek. Bununla birlikte Türkiye'den ise 300 bin doz aşı geleceği açıklandı.

Kıbrıs Türklerine Rum aşısı vurulacak! 500 bin doz aşı bekleniyor

KKTC'nin koronavirüsle mücadelesinde herkesi şaşırtan bir gelişme yaşanıyor. Kıbrıslı Türkler, Güney Kıbrıs Rum kesiminden 500 bin, Türkiye'den ise 300 bin doz aşıyı bekliyor. Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi Eş Başkanı Dr. Cenk Soydan,   "İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin Kıbrıslı Rum Eş Başkanı Leonidas Filaktou ile görüştük. 250 bin kişi için aşı talebinde bulunuk" dedi. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli ise Türkiye'den 300 bin doz aşnın gelmesini beklediklerini söyledi.

Toplamda 800 bin doz aşının ne zaman geleceği henüz belli değil. İki doz halinde uygulanan aşılar 400 bin kişi için hazırlanacak. Dr. Cenk Soydan, Güney Kıbrıs Rum kesimi üzerinden KKTC'ye ulaşacak olan Avrupa Birliği aşıları için talepte bulunduklarını açıkladı. 

Güney Kıbrıs Rum kesiminin AB üyeliği nedeniyle aşılar KKTC'ye bu yolla ulaşacak. Dr. Cenk Soydan, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin Kıbrıslı Rum Eş Başkanı Leonidas Filaktou ile sık sık gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi yaptıklarını belirtti. Güney Kıbrıs Rum kesiminin Leonidas Filaktou aracılığıyla kuzeyin aşı talebini sorduğunu aktaran Soydan, yaptıkları çalışmalara istinaden, 250 bin kişilik (500 bin doz) aşı talebi ilettiklerini söyledi.

SİYASİ DÜZEYDEKİ KARARI BEKLEYECEĞİZ

Cenk Soydan, kuzeye ulaştırılacak aşılar konusunda henüz bir takvim bulunmadığını ifade etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Leonidas Filaktou ise, “Kıbrıslı Türklerin talebini aldık. Bundan sonrası için, aşıların Kıbrıs’a gelme sürecini ve siyasi düzeyde verilecek kararı bekleyeceğiz” dedi. 

Öte yandan Cenk Soydan, Sağlık Bakanlığı’nın “Aşı Planı” ile ilgili olarak yoğun bir çalışma yürüttüğünü de açıkladı. Soydan, “Aşı Planı” ile, ilk önce kimlerin aşılanacağının, aşıların nerede depolanacağının, aşıların nerede yapılacağının ve takibinin –aşıların tutup tutmadığının- nasıl yapılacağının belirleneceğini anlattı.

Bir hastane çalışanının PCR testinin pozitif çıkması üzerine temaslı konumunda bulunan ve izole edilen Cenk Soydan kendi sağlık durumuna ilişkin de bilgi verdi. Soydan, PCR testlerinin negatif olduğunu ve Pazar günü yapılacak son testi beklediğini aktardı.

TÜRKİYE'DEN 300 BİN DOZ

Başbakan Ersan Saner, Türkiye'den 300 bin doz Kovid-19 aşısı geleceğini söyledi. Başbakan Saner, Kıbrıs Rum kesiminin koronaüvirüsten dolayı ciddi sıkıntılar yaşadığını kaydederek, KKTC'nin pandemiden göreceli olarak çok daha az etkilendiğini ve bu başarısıyla tüm dünyanın takdirini topladığını vurguladı.

Hükümetin güvenoyu almamasına rağmen Kovid-19 ile mücadele konusunda ciddi çalışmalara başladıklarını belirten Saner, "KKTC ekonomisinin gelirleri, ağırlıklı olarak turizm ve üniversiteler üzerinden sağlanıyor. Ülkenin sağlık sistemini bozmadan, ekonomiyi de atlamadan virüsle mücadelede başarılı olmanın yöntemleri üzerinde sonuna kadar çalışıyoruz" dedi.

AŞILAR TÜRKİYE'DEN GELECEK

Saner, aşı konusunda Türkiye ile anlaşmalar yapıldığının altını çizerek, "Anavatan Türkiye'ye aşı gelir gelmez, ilk etapta toplam nüfusumuzun üçte ikisini aşılayabilecek kapasitede bir aşı tedarikiyle aşı kampanyamızı da başlatacağımızı söyleyebilirim.  Aşılar Türkiye üzerinden gelecek" dedi.

Öte yandan KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli de Türkiye'den 300 bin doz aşnın gelmesini beklediklerini söyledi.