KKTC
16 Ara 2020 08:00 Son Güncelleme: 16 Ara 2020 09:09

Kıbrıs Türkü bilimadamının koronavirüse karşı buluşu ilaç oldu

Kıbrıslı Türk Profesör Kovid-19’a karşı başarılı buluşa imza attı. Prof. Dr. İbrahim Benter'in ilacı Alman firma tarafından üretime alındı.

Kıbrıs Türkü bilimadamının koronavirüse karşı buluşu ilaç oldu

Kıbrıs Türkü Prof. Dr. İbrahim Benter, Kovid-19'a karşı başarılı bir buluşa imza attı. Prof. Dr. Benter'in ürettiği protein ile Kovid-19'u (SARS CoV-2) tamamen bloke etmeyi başardı. Üretime geçilen ilacın aşılanmayan, aşı sonrası tekrar hastalanan, antikor üretmeyen ve ilaçla tedavi edilmesi gereken hastalar üzerinden etkili olacağı açıklandı. 

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Kıbrıslı Türk Profesör Dr. İbrahim Benter Kovid-19’a karşı keşfettiği “ACE2/Angiotensin-(1-7)” proteini ile başarılı bir buluşa imza attı. Keşfettiği ACE2 proteini biyoteknoloji firması Formycon tarafından ilaç olarak üretime geçti.

Koronavirüs aşısını bulan Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin ardından bir Türk daha COVID-19’a çare oldu. Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi Formycon, Prof. Dr. İbrahim Benter’in keşfettiği ve hastalığa karşı önerdiği yöntemi kullanarak ilk COVID-19 ilacını üretti.

ABD’de uzun yıllar tıp alanında araştırmalar yürüten KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü yapan farmakoloji profesörü İbrahim Benter, 2015 yılında kalp damar ve diyabet araştırmaları sırasında virüslerin insan hücrelerine girişi sağlayan protein zinciri Angiotensin’i keşfetti ve bu proteinlerin durdurularak virüs kaynaklı hastalıkların önlenebileceği ya da tedavi edilebileceğini buldu.

Benter salgının ortaya çıkmasının ardından şubat ayında Hürriyet’ten Ömer Bilge'ye yaptığı açıklamada, COVID-19 virüsünün kendi keşfi Angiotensin zinciri içindeki ACE2 proteinine tutunarak akciğerlere ve ardından vücuda girdiğini belirterek, bu proteinin durduracak ilaç geliştirilebileceğini, “Biz bu kapıyı kapatırsak hastalığa çözüm olur” diyerek ilan etmişti.

ALMAN ŞİRKET ÜRETTİ

Texas Üniversitesi’nde ACE2 proteininin durdurulmasına yönelik çalışmalar devam ederken Alman biyoteknoloji şirketi Formycon, Prof. Dr. İbrahim Benter’in anlattığı yöntemi kullanarak ilk ilacı ürettiklerini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 virüsünün tutunduğu ACE2 adlı proteini durdurarak ilaç ürettiklerini ve aşılanamayan, aşı sonrası yeniden hastalanan ya da antikor üretmeyen hastalara büyük ümit olduğunu duyurdu. Şirketin açıklamasına göre, yeni ilaç sadece COVID-19 değil, ACE2 proteinine bağlanarak vücuda giren korona türü tüm virüslere kapıyı kapatıyor. İlacın gerekli testler ve onay süreçlerinden geçtikten sonra 2022 yılında piyasaya çıkması hedefleniyor.

Prof. Dr. İbrahim Benter’in COVID-19 virüsünün akciğerlere giriş kapısı kabul edilen ACE2 adı verilen proteini etkisiz hale getirerek, virüslerin ‘giriş kapısını kapatma’ yöntemi 22 Şubat’ta haber olmuştu.

YÜZDE YÜZ BAŞARI

Başarılı buluşuyla virüse karşı umud vaad eden ilaç,Betner’in söz ettiği horman üzerinden Kovid-19’a karşı etkili olabileceği düşünülüyor. Formycon yetkilileri tarafından yapılan açıklama, ilacın Kovid-19'u (SARS CoV-2) tamamen bloke ettiği ve ilacın aşılanmayan, aşı sonrası tekrar hastalanan, antikor üretmeyen ve ilaçla tedavi edilmesi gereken hastalar üzerinden etkili olacağı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Benter’in Şubat atında yaptığı açıklamasında, "Bu sistemdeki ACE2 proteini, virüslerin çalışmasında da etkili olabiliyor. Bir virüs vücudumuza girdiğinde, hücrenin içine girebilmesi için ACE2 proteinine bağlanması gerekiyor. Yani ACE2 proteini bir kapı rolü oynuyor. Virüs bu proteine bağlanıyor, hücrenin içine giriyor. Biz bu kapıyı kapatabilirsek ve virüs hücrenin içine giremezse zarar vermesini engelleyebiliriz” ifadeler yer almıştı.

2022'DE PİYASADA OLACAK 

Formycon şirket yetkilileri geliştirilen ilacın onay aşamasında olduğunu ve  ABD de ve Avrupa birliğinde ilaç onay merkezlerindeki sürecin devam ettiğini açıkladı. Yetkililer onay alındıktan sonra ilacın 2022 yılında piyasasya sürülebileceğini aktardı.