KKTC
15 Oca 2021 11:22 Son Güncelleme: 15 Oca 2021 11:28

Kıbrıs Türkü'nün efsanevi lideri Dr. Fazıl Küçük anılıyor... Başbakan Saner'in mesajı

Kıbrıs Türkü'nün özgürlük mücadelesinin öncüsü Dr. Fazıl Küçük ölüm yıldönümünde anılıyor. Başbakan Ersan Saner, yayınladığı mesajında "Dr. Küçük ve arkadaşlarının verdiği özgürlük mücadelesinden dersler çıkarmalıyız" dedi.

Kıbrıs Türkü'nün efsanevi lideri Dr. Fazıl Küçük anılıyor... Başbakan Saner'in mesajı

Başbakan Ersan Saner, Dr. Fazıl Küçük’ün ölüm yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, "Dr. Küçük ve arkadaşlarının mücadelesine layık olmak istiyorsak yapmamız gereken; uyanık olmak, devletimizden, egemenliğimizden, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamından asla geri adım atmamaktır" dedi.

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesinin Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ölümünün 37. yılı nedeniyle mesaj yayınladı.

Saner'in mesajı şöyle:

“Doktor Fazıl Küçük gerek bir gazeteci gerekse siyasi bir kişi olarak İngiliz sömürge döneminden başlamak suretiyle Kıbrıs Türkü’nün adadaki hak ve hukuk mücadelemizin kalemi, sesi, soluğu ve lideridir.

Halkımıza ve özellikle gençlerimize düşen göreve Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşlarının verdikleri özgürlük ve varoluş mücadelesini iyi öğrenmek bundan gelecek adına dersler çıkarmaktır.

Rumlar 1960 yılında kurulan ortaklık Devleti’ni hemen yıkmaya karar verirken de bugün de bizi eşit olarak görmüyor, azınlık statüsüne indirgemek istiyorlardı. Rumların 1963’teki Kanlı Noel saldırılarının temelinde de bugün Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarma çabalarının arkasında da Kıbrıs’ı Yunan hegemonyasına sokma hayali vardır.

Rum-Yunan ikilisi tutarlıdır. 1955’te EOKA’yı kurarken, 1963’te bizlere saldırırken ne istiyorlar idiyseler bugün de aynı şeyleri istiyorlar.

Dr. Küçük ve arkadaşlarının mücadelesine layık olmak istiyorsak yapmamız gereken uyanık olmak, Devletimizden, egemenliğimizden, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamından asla geri adım atmamaktır.

Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü 37’nci ölüm yıldönümünde rahmetle anar, hatırası ve mücadelesi önünde saygı ile eğilirim”.