Güncel
25 Eki 2020 23:26 Son Güncelleme: 25 Eki 2020 23:55

Kıbrıslı Derviş Zaim Fransa'dan ödülle döndü

Kıbrıslı Derviş Zaim Fransa'dan ödülle döndü. Ünlü yönetmen Derviş Zaim, son filmi "Flaşbellek" ile Fransa'daki 42. Cinemed Festivali'nde Genç Jüri Ödülü'nü kazandı.

Kıbrıslı Derviş Zaim Fransa'dan ödülle döndü

Kıbrıs Türkü yazar ve yönetmen Derviş Zaim, son filmi "Flaşbellek" ile Fransa'dan ödülle döndü.

Derviş Zaim'in son filmi "Flaşbellek" 42. Cinemed Festivali'nde ödül kazandı. Flaşbellek, yarışmada uzun metraj filmler için verilen Genç Jüri Ödülü'nü aldı.

Montpellier Corum sanat kompleksi içindeki ödül törenine bir video mesajıyla katılan Zaim, düşüncelerini izleyicilerle paylaştı. Derviş Zaim konuşmasında "Flaşbellek" filminin sadece Suriyeliler için değil, tüm insanlık için karşılıklı anlayışın ilerlemesine katkı sağlayacağını umduğunu belirtti. Gençlerin, eski kuşakların ön yargılarını yeniden gözden geçirebilecek esnekliğe sahip olabileceğini ekleyen Zaim, bu sayede ön yargıların yerini empati ve sevgiye bırakabileceğini ümit ettiğini söyledi.

Senaryosu da Derviş Zaim'e ait olan "Flaşbellek"in oyuncu kadrosunda, Saleh Bakri, Ali Süleyman, Sara El Debuch ve Husam Chadat yer alıyor.

Görüntü yönetmenliğini Andreas Sinanos'un, kurgusunu Aylin Zoi Tinel'in, sanat yönetmenliğini Sıla Karaca ile Seda Saçlı'nın üstlendiği film, Suriye'de yarım milyondan fazla insanın kaybına rağmen halen devam eden savaşı hikaye ediyor.

 

ETİKETLER
#Derviş Zaim