KKTC
10 Kas 2020 18:36 Son Güncelleme: 10 Kas 2020 18:50

Kıbrıs'ta beşli konferans için ön hazırlıklar başlıyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs’la ilgili Özel Danışmanı Jane Holl Lute, beşli konferans ön hazırlıkları için Kıbrıs'a geliyor.

Kıbrıs'ta beşli konferans için ön hazırlıklar başlıyor

Kıbrıs sorununun çözümü için düzenlenecek beşli konferans öncesinde hazırlıkları raporlamak için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs’la ilgili Özel Danışmanı Jane Holl Lute adaya geliyor. Lute'un Kasım ayı sonunda Kıbrıs’a geleceği ifade edildi.

Haberi Fileleftheros gazetesi verdi. Gazete, Jane Holl Lute’un adadaki randevusunun, gayrıresmi beşli konferans hazırlığı için olduğunu yazdı. BM Genel Sekreterinin toplamaya niyetlendiği beş taraflı gayri resmi konferansla ilgili rapor hazırlamak için kasım ayı sonunda adada olacağı belirtildi. 

Gazete, Lute’un dün öğleden sonra Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le telefonda görüştüğünü de yazdı. Lute ile Anastasiadis’in mevcut durumu ve ay sonu Kıbrıs’a gelme niyetini ele aldıkları belirtildi. 

BM Genel Sekreterinin Lute’a müdahil taraflarla çalışmaya başlaması direktifi verdiğini ve bu çerçevede Lute’un iki liderle görüşmek için adaya geleceğini kaydeden gazete, New York’tan elde edinilen bilgilere göre, Lute’un üç garantör ülkeyle ise telefon veya telekonferansla iletişim kuracağını belirtti.

Lute’un temaslarının sonuçlarının BM Genel Sekreteri Guterres’in önüne konacağı; Guterres’in ise hem bir sonraki adımlara, hem de 5+1 formatındaki gayri resmi beş taraflı konferansın toplanma zamanına karar vereceği ifade edildi.