Politika
27 Eki 2020 10:05 Son Güncelleme: 27 Eki 2020 10:05

Kıbrıs'ta son şans beşli konferans

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs'ta çözüm için son şansın Türkiye'nin önerdiği beşli konferans olduğunu söyledi.

Kıbrıs'ta son şans beşli konferans

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara'dan dünyaya Kıbrıs'taki çözüm sürecine yönelik mesajlar verdi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşme sonrasında basın toplantısında konuşan Ersin Tatar " "Türkiye'nin beşli konferans önerisi, Kıbrıs konusunda bir anlaşma için son şanstır." dedi.

Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye düzenleyen Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

Tatar, KKTC'nin açıkça reddetmesine rağmen Türkiye'nin Kıbrıs'taki askeri varlığı ile etkin garantörlük hakkını sıfırlama hedefinin vazgeçilmez bir anlaşma koşulu olarak masaya getirildiğini belirterek, "Türkiye'nin beşli konferans önerisi, Kıbrıs konusunda bir anlaşma için son şanstır." mesajını verdi.

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin ele alınması için KKTC'nin de katılacağı bir konferans toplanması önerisinin de son derece gerçekçi ve yapıcı olduğunun altını çizen Tatar, "Bizim kimsenin hakkında gözümüz yoktur ama halkımızın, milletimizin hak ve hukukunun çiğnenmesine asla razı olmayız." diye konuştu.