KKTC
09 Mar 2021 11:05 Son Güncelleme: 09 Mar 2021 11:14

KIBTEK'te büyük yolsuzluk operasyonu başladı! Bakan düğmeye bastı

Aylardır konuşulan KIBTEK'teki yolsuzluk konusunda düğmeye basıldı ve operasyon başladı. Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, haklarında Mali Polis tarafından soruşturma açılan 3 üst düzey görevliyi görevden aldı.

KIBTEK'te büyük yolsuzluk operasyonu başladı! Bakan düğmeye bastı

KKTC'nin devlet elindeki elektrik kuruluşu KIBTEK'teki yolsuzluk için operasyon başladı.  Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı'nın talimatıyla, KIBTEK’te haklarında Mali Polis tarafından soruşturma açılan üç üst düzey memur görevden alındı. 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, BRT’de katıldığı programda KIB-TEK’te yolsuzluk operasyonu hakkında açıklamada bulundu. 

İŞ DÜNYASI İLE KAVGA ETME UYARISI

Bakan Arıklı, bazı partililerinin kendisine “iş dünyasıyla kavga etme” dediğini ve bu duruma üzüldüğünü ifade ederek, “Bu yolsuzlukların üzerine gitmeyeceksek bu partiyi neden kurduk? Kamuoyu benim arkamda. Yolsuzluk, vurgun, hırsızlık yapan iş çevrelerini ezip geçeceğim” dedi.

HÜKÜMET ORTAKLARINDAN TAM DESTEK

Hükümet ortaklarının da kendisine tam destek verdiğini söyleyen Arıklı, “Geri dur diyen de şu ana kadar olmadı. Milim geri adım atmayacağım” ifadelerini kullandı.

3 KİŞİYİ GÖREVDEN ALDIM

Arıklı, bugün KIBTEK’te haklarında Mali Polis tarafından soruşturma açılan üç üst düzey görevlinin, kendisinin talimatıyla görevden alındığını söyledi.

RANT ÇEVRELERİ BASINA SIZDI

KIBTEK’teki rant çevrelerinin basının içine sızdığını da iddia eden Arıklı, Müsteşarı Aşıkoğlu’nun “Bir gazetecinin KIB-TEK’teki yolsuzluk iddialarıyla ilgili evrakların basında yayınlanmaması için para dağıttığı” yönündeki açıklamalarının yerinde olduğunu ifade etti.

KIBTEK'İ BEDAVAYA VERSEK ALAN OLMAZ

KIBTEK'in "özelleştirileceğine" yönelik iddialar üzerine konuşan Arıklı, "KIBTEK'i şu an bedava birine versek kimse dönüp bakmaz. Şu an özelleştirilmesi mümkün değil, gerek de yok" diyerek, KIBTEK'in değil elektriğin özelleşeceğine dikkat çekti: 

"Bizim derdimiz, üretimde çoğulculuğu sağlamak. KIBTEK bizim canımız, ciğerimiz."

BAZI DEVLET DAİRELERİNİN ELEKTRİKLERİ KESİLMEYE BAŞLADI

KIBTEK'in devlet dairelerinin elektrik borçlarından dolayı 120 milyon TL alacağı olduğunu, bu paranın tahsil edilememesinden dolayı kurumun yüksek faizle borçlandığını, yüksek faizin de maliyet olarak enerji fatıralarına yansıdığını belirten Arıklı, "Bu nedenle büyük şirketlerin ve elektrik borcu olan devlet dairelerinin elektrikleri bugünden itibaren kesilmeye başladı" dedi.