Güncel
20 Oca 2021 08:50 Son Güncelleme: 20 Oca 2021 08:57

Kimler koronavirüs aşısı yaptırmamalı? Tehlikeye karşı uyarı geldi

KKTC dahil pek çok ülkede kitlesel koronavirüs aşılaması başladı. Ancak aşılama sürerken Hindistanlı aşı üreticisi Bharat Biotech'ten çok önemli bir uyarı yapıldı. Koronavirüs aşısı yaptırmaması gereken kitleleri uyardı. Kimler aşıdan uzak durmalı?

Kimler koronavirüs aşısı yaptırmamalı? Tehlikeye karşı uyarı geldi

KKTC'de kitlesel koronavirüs aşılama çalışması başladı. Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan'da 300 milyon kişinin aşılamasına geçen hafta başlanmıştı. Hindistan'da aşılama çalışmalarında çok ciddi bir gelişme yaşandı. 

İki erkeğin aşı yapılmasının ardından ölmesi üzerine aşı üreticisi Bharat Biotech, aşı olmamalarını tavsiye ettiği grupların listesini açıkladı.

Alerji, bağışıklık, kanama sorunları olanlarla hamile ve emziren kadınlar listede yer aldı. Çin merkezli biyoteknoloji şirketi Sinovac'ın Coronavac aşısının kullanıldığı Türkiye'de Sağlık Bakanlığı yüksek alerjik reaksiyon olması durumunda ikinci dozun uygulanmaması, hamileliğin ilk üç ayında aşı yapılmaması gibi kurallar koyarken, Hindistan'dan da aşılamayla ilgili uyarı geldi.

Yerli biyoteknoloji şirketi Bharat Biotech'in Covaxin aşısı ve Hindistan Serum Enstitüsü'nün Oxford-AstraZeneca aşısının formülünü temel alarak geliştirdiği Covishield aşısının kullanıldığı Hindistan'da, 52 yaşındaki bir erkek hastane işçisi ve 43 yaşındaki bir erkek aşı yapılmasının ardından öldü. Cumartesi başlanan ulusal çapta aşılama programında bu 2 ölüm dahil 7 ağır ters tepki vakası kaydedildi.

Aşı olmaktan kaçınması gereken gruplar Hindistan hükümetinin ölümlerin aşılarla ilgisi olmadığında ısrar etmesine rağmen, bir aşı üreticisi bazı gruplara aşı olmamaları uyarısında bulundu.

Bir bilgilendirme açıklaması yapan Bharat Biotech, şu durumdaki kişilere aşı olmamasını tavsiye etti:

* HERHANGİ BİR ALERJİDEN MUSTARİP OLANLAR

* BAĞIŞIKLIĞI ZAYIFLAMIŞ OLAN VEYA BAĞIŞIKLIĞI ETKİLEYEN İLAÇ KULLANANLAR

* ATEŞİ VEYA KANAMA BOZUKLUĞU OLANLAR

* KAN İNCELTİCİ İLAÇ KULLANANLAR

* HAMİLE VEYA EMZİREN KADINLAR

* BAŞKA KOVİD-19 AŞISI YAPTIRMIŞ OLANLAR

Bharat Biotech, Covaxin'in bileşenlerini de açıklarken tam tümkatmanlı virüsle inaktive SARS-CoV-2 antijenine dayandığını belirtti.

Hindistan'ın alelacele kullanım yetkisi verdiği iki aşıdan Covaxin'in henü Faz 3 klinik deneyleri tamamlanmadı, Covishield'le ilgili de şeffaflık sorunları var. Alerjisi olanlar 30 dakika  boyunca aşı merkezinde gözlem altında tutulsun Hindistan'da aşı yapılan kişilerde, nefes almada zorluk, yüzde ve boğazda kabarma,  hızlı kalp atışı, vücutta döküntü, baş dönmesi ve halsizlik gibi ağır alerjik reaksiyon belirtilerinin görülebileceği uyarısında bulunuldu. Alerjisi olduğu halde Kovid-19 aşısı vurulanların 30 dakika  boyunca aşı merkezinde gözlem altında tutulmaları tavsiye edildi.