Güncel
15 Kas 2020 23:56 Son Güncelleme: 16 Kas 2020 00:05

KKTC Acil Durum Hastanesi Dayanışmanın en önemli nişanesi

KKTC Acil Durum Hastanesi Dayanışmanın en önemli nişanesi

KKTC Acil Durum Hastanesi Dayanışmanın en önemli nişanesi

Erdoğan: “KKTC ile dayanışmanın en önemli nişanesi bu acil durum hastanesidir”
Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan Erdoğan, "KKTC ile gönül birliğimiz olmasa biz bu hastaneyi 45 gün gibi kısa bir sürede tamamlayamazdık. KKTC ile dayanışmanın en önemli nişanesi bu acil durum hastanesidir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapımı tamamlanan Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuştu.

Erdoğan sözlerine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a misafirperverliği için teşekkür ederek başladı.

Bu yıl tüm insanlığın Koronavirüs salgını nedeniyle zorlu günlerden geçtiğini ifade eden Erdoğan, virüsün, bugüne kadar 1 milyon 350 bine yakın insanının hayatına mal olduğunu ve hastalığın dalgalar halinde yayılmaya devam ettiğini kaydetti.

Son haftalarda, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada vaka ve vefat sayılarında ciddi artışların yaşandığını ifade eden Erdoğan, “Güzel gelişmeler yaşansa da aşı ve ilaç konularında istenilen aşamalara gelinmediğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yandan diğer ülkelerdeki aşı çalışmalarını takip ettiklerini, bir yandan da kendi aşılarını geliştirmek için yoğun bir çaba harcadıklarını belirten Erdoğan, “Türkiye olarak başarılı bir imtihan veriyoruz” dedi.

Salgının en kritik evresini, zamanında alınan tedbirler sayesinde daha rahat atlattıklarının altını çizen Erdoğan, “Testten; teşhis, tedavi ve ilaca kadar hastalıkla mücadele için gereken her şeyi insanımıza ücretsiz sunduk” ifadelerini kullandı.

Yeri geldiğinde ambulans uçaklarla, yeri geldiğinde ise ambulans helikopterlerle şehirden şehire, hatta ülkeden ülkeye hasta taşıdıklarının altını çizen Erdoğan, “Hem salgınla mücadele hem de dayanışma noktasında, tüm insanlığa örnek olacak bir duruş sergiledik” dedi.

Batılı ülkelerde maske savaşları yaşandığı sırada, Türkiye’nin dünyanın 156 ülkesine tıbbi teçhizat yardımı gönderdiğini belirten Erdoğan, “KKTC’deki kardeşlerimizin en başından beri yardımına koştuk; ilaç, malzeme, ekipman başta olmak üzere sağlık alanında ihtiyaç duyulan her şeyi sağladık” şeklinde konuştu.

KKTC’ye 149 milyon TL’lik nakdi yardımın da yapıldığını belirten Erdoğan, “Sayın Tatar’ın Başbakanlığındaki KKTC, salgınla mücadeleyi başarıyla yürüttü. Huzurunuzda, Tatar’ı bir kez daha tebrik etmek istiyorum” dedi.

KKTC’deki vefat ve yeni vaka sayılarının düşük olmasının, kendileri için bir teselli kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, “Hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, ailelerine sabır; tedavileri sürenlere ise acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "KKTC ile gönül birliğimiz olmasa biz bu hastaneyi 45 gün gibi kısa bir sürede tamamlayamazdık. KKTC ile dayanışmanın en önemli nişanesi bu acil durum hastanesidir" dedi.

Erdoğan, 500 yataklı bir hastaneyi daha KKTC’ye kazandıracaklarını belirterek,  “Modern mimarı anlayışıyla tasarlanmış ve her türlü tanı ve tedavi birimlerini bünyesinde yapacak hastaneye inşaatına yer tanımından sonra başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, herkese şükranlarını sunarak sonlandırdığı konuşması sonrası, kurdeleyi keserek hastanenin açılışını yaptı.