Güncel
15 Kas 2020 22:31 Son Güncelleme: 15 Kas 2020 23:58

KKTC Acil Durum Hastanesi'nde iki devletin zirvesi kurdela kesti

KKTC Acil Durum Hastanesi açılışı törenle yapıldı. Açılış kurdelasını Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile birlikte iki devletin zirvesindeki isimler kesti.

KKTC Acil Durum Hastanesi'nde iki devletin zirvesi kurdela kesti

KKTC Acil Durum Hastanesi açılışı törenle yapıldı. KKTC'nin koronavirüse yakalanan hastalarının tedavisi ve testlerinin yapılacağı hastanenin açılış kurdelasını Türkiye ve KKTC devletlerinin zirve isimleri birlikte kesti. 

KKTC'nin kuruluşuun 37. yılı ve Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle KKTC'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli, bakanlar ve kuvvet komutanları KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ve  KKTC bakanları ile birlikte kurdela kesme töreni yapıldı. 

Törende Cumhurbaşkanı Tatar, dikkat çekici bir konuşma yaptı. Tatar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hastanenin yapımı nedeniyle teşekkür etti. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ülkede etkili olduğu dönemde kendisinin başbakan olduğunu hatırlatan Ersin Tatar, "Bakanlar Kurulu olarak belki de 3 ayda 50 Bakanlar Kurulu, belki 300 saat Kovid-19'u, halkımızın sağlığını nasıl koruyacağımızı, nasıl tedbirler alacağımızı tartıştık." diye konuştu. 

Halkın sağlığını korumanın yanında ülke ekonomisini, istihdamını ve sektörlerin ayakta kalabilmesi için alınacak tedbirleri yönetmeye çalıştıklarını kaydeden Tatar, "Bu süreç içerisinde bizlere her zaman destek olan elbette ana vatanımız Türkiye ve onun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yardımcısı Fuat Oktay ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ydı." dedi. 

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC'nin ihtiyacı olan her anda Türkiye'den her türlü desteği alabildiklerini söyleyerek, "Şimdi de işte o sıkışık dönemlerde bir pandemi hastanesi yapamayan hükümet olarak bizi eleştirenler, bu akşam acaba ne diyecekler?" diye konuştu. 

TABİİ Kİ CUMHURBAŞKANIMI ARAYACAKTIM

O dönemde başbakan olarak salgın hastanesi yapılması talimatını verdiğini, ancak projenin çıkmadığını kaydeden Tatar, "Dolayısıyla ne yapacaktım? Tabii ki Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan'ı arayacaktım. 'Sayın Cumhurbaşkanım ihtiyacım var, yavru vatanın ihtiyacı var' dedim. Eğer bir salgın patlaması olursa insanlarımızın bu ihtiyacını, sağlık hizmetlerini nasıl vereceğiz? Kapasite dolabilir diye haberler vardı." şeklinde konuştu.

KKTC'de o dönemde hastanelerdeki yatakların dolduğuna yönelik haberlerin çıktığını hatırlatan Ersin Tatar, "Öyle bir durum hiç olmadı. Bu işi öyle bir yönettik ki hiçbir zaman salgın patlaması olmadı. Çok az vakayla bu işi başarıyla sürdürdük. Dolayısıyla alnımız açık." dedi.

Tatar, Erdoğan'ın talimatıyla Lefkoşa Acil Durum Hastanesinin 2 ayda tamamlandığını söyleyerek, "Hastane hazır, sağlık sistemi daha da güçlendi, KKTC dünyanın gözü önünde daha da güçlenmeye devam ediyor." ifadesini kullandı. 

HASTANE 100 YATAK KAPASİTELİ

İnşasına ağustosta başlanan Lefkoşa Acil Durum Hastanesi, 24'ü yoğun bakım odası olmak üzere toplam 100 yatak kapasitesine sahip.

Tam donanımlı 6 ameliyathane bulunacak hastanede, anjiyo ve endoskopi de yapılabilecek.

Hastanede bir laboratuvar, MR, ultrason, tomografi ve röntgen ünitelerinin bulunduğu görüntüleme merkezi de mevcut.