KKTC
05 Kas 2020 17:47 Son Güncelleme: 05 Kas 2020 18:06

Adaylar çekildi! Kongre iptal! KKTC Başbakanı Ersan Saner mi olacak?

Hasan Taçoy ve Faiz Sucuoğlu'nun UBP Genel Başkanlık yarışından çekildiklerini açıklamalarıyla yeni bir tartışma başladı. KKTC siyasetinin çoğunluk partisi olan UBP Genel Başkanını bu hafta sonu seçecekti. Ancak iki aday çekilince şimdi o çok önemli soru gündeme geldi: KKTC Başbakanı Ersan Saner mi olacak?

Adaylar çekildi! Kongre iptal! KKTC Başbakanı Ersan Saner mi olacak?

Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin 11. Olağanüstü Kurultay’ında 2. turda yarışacak Faiz Sucuoğlu ile Hasan Taçoy adaylık başvurularını geri çekti. Bu nedenle 7 Kasım Cumartesi günü yapılması öngörülen ikinci tur kurultayı iptal edildi.

Faiz Sucuoğlu ile Hasan Taçoy’un adaylık başvurularını geri çekmesinin hemen ardından UBP Parti Meclis grubu bu sabah saatlerinde toplandı. Yaklaşık 4.5 saat süren toplantı ardından UBP Genel Başkan vekili Hamza Ersan Saner ve Divan başkanı Zorlu Töre basına açıklamalarda bulundu.

CESARET GÖSTERGESİ 

UBP Genel Başkan vekili Hamza Ersan Saner, iki adayın bugün kendilerine yaptıkları başvuruyla adaylıktan istifa ettiklerini söyledi. Saner, UBP’nin KKTC’ye hizmet etmesi adına, iki adayın tüm kararlarını gözden geçirerek, adaylıktan çekilmelerinin ciddi cesaret göstergesi olduğunu vurguladı. 

Divan Başkanı Zorlu Töre, UBP’nin Genel Başkanlık yarışından her iki adayın da yazılı başvuru ile çekildiklerine belirtti. Bu nedenle de kurultayın yapılmayacağını belirterek "Divan bu konuda bir karar üretecektir" dedi. Töre, partinin yetkili organlarının yeni bir kurultay tarihi belirleyeceğini, bunun tüzüğe uygun olarak yapılacağını Siyasal Partiler Yasası ve UBP Tüzüğü’nün bunu emrettiğini söyledi.

KKTC BAŞBAKANI ERSAN SANER Mİ? 

Olağanüstü Genel Kurultay'ın iptali ile gözler Ersan Saner'e çevrildi. UBP Genel Başkanvekili olan Ersan Saner, doğal olarak partinin şu anda bir numaralı ismi oldu. Bu durumda da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın hükümet kurma görevini Ersan Saner'e vermesi bekleniyor. Siyasi kulisler Ersan Saner'in KKTC'nin yeni başbakanı olacağı yönünde ağırlıklı bir görüş hakim. 

Eğer bu görüş gerçekleşirse Cumhurbaşkanı Tatar'ın görevi vermesi ile birlikte Ersan Saner diğer partilerle de görüşerek hükemt kurma çalışmalarına başlayacak.