KKTC
04 Mar 2021 12:17 Son Güncelleme: 04 Mar 2021 12:25

KKTC bütçesinin yüzde 30'u Türkiye'den! Başbakan Saner rakamı açıkladı...

Başbakan Ersan Saner, KKTC Bütçesinin yüzde 30'u aşan miktarının Türkiye tarafından karşılandığını açıkladı. Ersan Saner, Türkiye'den dönüşünde yaptığı basın açıklamasında rakamlarla ilgili bilgi verdi.

KKTC bütçesinin yüzde 30'u Türkiye'den! Başbakan Saner rakamı açıkladı...

Başbakan Ersan Saner, imzalanan 2021 Yılı Türkiye –KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün ardından Ankara'dan yurda döndü. Türkiye'deki temaslarını tamamlayarak 10.30 sularında Ercan Havalimanı'na iniş yapan Başbakan Saner, burada basın açıklaması yaptı. 

Başbakan Saner, 2021 Yılı Türkiye –KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü çerçevesinde 10 milyar TL’lik KKTC bütçesinin 3 milyar 250 milyon TL’lik kısmının Türkiye tarafından karşılanmış olduğunu ifade etti.

AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA 3. SIRADA OLACAĞIZ

Türkiye’den bugün sabah saatlerinde 20 bin doz aşının daha geldiğini aktaran Başbakan Ersan Saner, bu aşılarla birlikte nüfusun toplam yüzde 15’lik kesiminin aşılanmasının tamamlanacağını duyurdu. Aşılama işlemlerinin yine sağlık açısından öncelikli olan kesimle devam edeceğini belirten Saner, söz konusu aşılanmalar da tamamlandıktan sonra aşılanma noktasında Avrupa ülkeleri içerisinde KKTC'nin üçüncü sırada yeralacağını bildirdi.

TÜRKİYE İLE PROTOKÜLEN DETAYLARI 

Protokolün detaylarına inen Saner, söz konusu paranın gelmesiyle birlikte KKTC altyapısının güçlendirileceğini ve bölünmüş yollar ile köy yollarının inşası için harekete geçildiğini belirtti.

Aktarılan para ile yıllardır gündemde olan e-devlet projesinin canlandırılarak KKTC olarak dijital ortama geçileceğini ifade eden Saner, e-devlet binasının da temellerinin atılacağını söyledi.

“REEL SEKTÖRE KATKI SÜRECEK”

Reel sektöre katkının da süreceğinin altını çizen Ersan Saner, 360 milyon TL’lik destek ve 40 milyon TL’lik enerji desteğiyle birlikte katkılar olacağını söyledi.

Türkiye ile birlikte geniş kapsamlı bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışmaların da olacağını ifade eden Saner, Türkiye kobilerinin KKTC’ye ziyaret gerçekleştirileceğini ve katkılarını sunacağını söyledi.

“TÜRKİYE İLE TAM BİR UYUM İÇİNDEYİZ”

Öte yandan Kıbrıs konusunda da Türkiye’nin iki eşit egemen devletin kabul görmediği görüşünü desteklemesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Saner, “Birçok görüşme gerçekleştirdik, tam bir uyum içerisindeyiz” dedi.