Güncel
11 Eki 2020 13:17 Son Güncelleme: 11 Eki 2020 14:03

KKTC Cumhurbaşkanı adayları oy kullanırken ne dedi?

KKKTC Cumhurbaşkanlığı ve anayasa değişikliği seçimi için yurttaşlar sandık başında. Saat 18.00'da tamamlanacak olan oy kullanma işlemi sürerken liderlerin sandık başında ne söyledikleri de merak konusu oldu. İşte oy kullanan cumhurbaşkanı adaylarının oy kullanımı sırasında söyledikleri...

KKTC Cumhurbaşkanı adayları oy kullanırken ne dedi?

KKTC cumhurbaşkanlığı ve anayasa değişikliği seçimleri için yurttaşlar bugün oy kullanıyor. Seçmen ilk kez böylesine kalabalık aday arasından seçimini yapmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı adayı olarak 11 isim oy pusulasında bulunuyor. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar da adaylar arasında yer alıyor. 

KKTC yurttaşları siyasi liderlerin ve adayların oy kullanımı sırasında söylediklerini ve verdikleri mesajları merak ediyor. Sizler için liderlerin seçim mesajlarını derledik. 

MUSTAFA AKINCI

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Lefkoşa’da Şehit Ertuğrul İlkokulu’ndaki 223 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Akıncı, seçim sürecinde normal olmayan iki durumun yaşandığını, bunlardan birinin pandemi ve ikincisinin de halkın ‘siyasal sağlığı’ ve ‘toplumsal sağlığı’ ile oynandığını söyledi.

Pandemi sürecinde seçim kampanyası yürütmenin ne kadar zor olduğunu deneyimlediklerinin altını çizen Akıncı, broşür bile dağıtamadıklarına değindi.

Halkın kendisini ve ülkede yaşananları zaten yıllardır bildiğini ifade eden Akıncı, “Bu seçim kişisel gelecek seçimi değildir, toplumsal geleceğimiz adına halkın karar vereceği bir seçimdir” dedi.

Akıncı, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Seçim sürecinde görev üstlenen herkese ve seçime katkı koyacak halkımıza şimdiden teşekkür ediyorum. Evimizde oturmayalım, iç sesimize kulak vererek oyumuzu kullanalım.”

ERSİN TATAR

Seçimin güçlü adaylarında olan Ersin Tatar oyunu Lefkoşa’da Şehit Tuncer İlkokulu’ndaki 140 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, oyunu kullandıktan sonra kısa bir açıklama yaptı. Korona virüs tedbirleri kapsamında oyunu kullanırken de maskesini çıkarmayan ve eldiven takan Ersin Tatar, medya mensuplarına sandığa oy pusulasını atarken görüntü verdi. 

Oy kullandıktan açıklama yapan Tatar, seçimin hayırlı olmasını diledi. Tatar “Burada güzel bir demokrasi var. İradenize sahip çıkın." dedi.  Ersin Tatar, pandemi çerçevesinde alınan önlemlere de işaret ederek korkulacak bir şeyin olmadığını söyledi.

SERDAR DENTAŞ

Serdar Denktaş ile eşi Müge Denktaş torunlarıyla birlikte sandık başına geldi. Gönyeli Belediyesi’nde kurulan 68 numaralı sandıkta oyunu kullanmaya gelen Denktaş, halkı sandığa gitmeye ve iradeye sahip çıkmaya çağırdı. Oyunu kullandıktan sonra basına açıklamada bulunan Denktaş, seçim sürecinde havanın zaman zaman bulutlandığını, fakat bugün çok güzel olduğunu söyledi.

 

TUFAN ERHÜRMAN

CTP’nin Cumhurbaşkanı adayı Tufan Erhürman, oyunu eşi Nilden Bektaş Erhürman ile birlikte Gönyeli İlkokulu’ndaki 65 numaralı sandıkta kullandı.

ERHAN ARIKLI

YDP adayı Erhan Arıklı, eşi ve torunlarıyla 9 Eylül İlkokulu’ndaki 185 numaralı sandıkta oyunu kullandı.


KUDRET ÖZERSAY

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, oyunu Beylerbeyi Anaokulu’ndaki 75 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Özersay oyunu kullandıktan sonra “Bugün aydınlık bir gelecek için çok güzel bir başlangıç yapıyoruz” dedi. Özersay, yurttaşları sandığa şu sözlerle davet etti: "Bu ülkenin geleceğine ve kendi iradenize sahip çıkmak için herkesi oy kullanmaya davet ediyorum. İnşallah hayırlısı olacak”