Politika
18 Eki 2020 12:06 Son Güncelleme: 18 Eki 2020 12:25

KKTC Cumhurbaşkanı bugün belli oluyor. Tatar mı Akıncı mı?

KKTC Cumhurbaşkanı bugün belli oluyor. İkinci tura kalan cumhurbaşkanlığı yarışında Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı yarışıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı bugün belli oluyor. Tatar mı Akıncı mı?

KKTC Cumhurbaşkanı bugün belli oluyor. İkinci tur seçimleri bugün yapılıyor. KKTC yurttaşları cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için bugün sandıkbaşında oy kullanıyor.

5 Ekim Pazar günü yapılan ilk tur seçimlerinde 11 adayın hiçbiri gereken yüzde 51 çoğunluğu alamadığı için bugün KKTC ikinci tur seçimle cumhurbaşkanını belirleyecek. Seçimin ilk turunu Tatar oyların yüzde 32,34'ünü alarak birinci, Akıncı ise yüzde 29,80'ini alarak ikinci sırada tamamlamıştı. 

İkinci tur seçimde UBP Genel Başkanı aynı zamanda KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile bağımsız aday olarak seçime giren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı rekabeti yaşanıyor. 

Her iki aday da arkalarına diğer siyasi partilerin destekleri ile seçime giriyor. Cumhuriyetçi Türk Partisi seçimde Mustafa Akıncı'yı destekliyor. Yeniden Doğuş Partisi ile Demokrat Parti ise Ersin Tatar'ı destekleme kararını açıklamıştı.  

Ulusal Birlik Partisinin koalisyon ortağı Halkın Partisi ise herhangi bir adayı destekleme yönünde karar almadı. 

Kıbrıs Türk halkı, saat 08.00'den itibaren sandık başına gitmeye başladı. Yurttaşlar gelecek 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullanıyor.

Oy kullanma işlemi saat 18.00'e kadar sürecek ve kayıtlı 199 bin 29 seçmen 738 sandıkta oy kullanabilecek. Oy verme işlemlerinin tamamlanmasının ve sandıkların kapanmasının ardından sayıma geçilecek. Bu yıl seçim sandıklarında Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) görevlendirdiği toplam 2 bin 658 kişi görev yapıyor.

SAAT 20.00'DE SONUÇLAR NETLEŞECEK

YSK'nin seçimin sonucunu bu akşam 20.00'ye kadar açıklaması bekleniyor. Seçmenlerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında maske ve eldiven kullanarak oy kullandığı görüldü. Görevliler, seçmenlere dezenfektan kullanmaları uyarısında da bulundu.