Güncel
11 Eki 2020 21:40 Son Güncelleme: 11 Eki 2020 22:25

KKTC Cumhurbaşkanı ikinci turda seçilecek!

KKTC Cumhurbaşkanı ikinci turda seçilecek! Sonuçlar için kim ne dedi? İkinci turda Tatar ve Akıncı yarışacak. KKTC'de 5. Cumhurbaşkanı önümüzdeki pazar günü belirlenecek.

KKTC Cumhurbaşkanı ikinci turda seçilecek!

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri resmi olmayan sonuçlara göre ikinci tura kaldı. Bugün yapılan seçimin ilk ayağının galibi UBP lideri ve Başbakan Ersin Tatar oldu. İkinciliği ise seçime bağımsız aday olarak katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu. 

7'si bağımsız toplam 11 aday seçmenin karşısına çıktı. Seçmenin oylarının yüzde 50'sini hiçbir aday alamayınca KKTC'de 5'inci cumhurbaşkanının seçimi 18 Ekim Pazar günü yapılacak olan oylamaya kaldı. Kıbrıs Türk halkı yeniden oy kullanarak 5 yıl boyunca görev yapacak olan cumhurbaşkanını gelecek hafta sonu seçecek. 

Seçimlere katılım oranı yüzde 55 civarında gerçekleşti. Kayıtlı 198 bin 867 seçmenin bulunduğu seçimde vatandaşlar 738 sandıkta oy kullandı. Seçmenler hem cumhurbaşkanını belirlemek, hem de anayasa değişikliği hakkında tercihini bildirmek üzere sandığa gitti. 

Bugünkü seçim, KKTC'de bugüne kadar en çok adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi olarak tarihe geçti. 

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7'si bağımsız 11 aday yarıştı. Kıbrıs Türk halkı, 1974'ten bu yana 10'uncu kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gitti.

İkinci tur seçimler 18 Ekim Pazar günü yapılacak. Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak. Seçimin iki favori ismi tekrar karşıya gelecek. 

Resmi olmayan sonuçlara göre ilk turun galibi oyların yüzde 32,33'ünü alan UBP lideri Ersin Tatar oldu. Seçime bağımsız katılan Mustafa Akıncı ise yüzde 29.87 oy oranı ile ikinci sırada yer aldı. Ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman yüzde 21,57 ile üçüncü sırada yer aldı. 

Katılım oranı KKTC tarihindeki en düşük oranda kaldı. Bu seçimlerde katılım oranı yüzde 54'te kaldı. 198 bin kayıtlı seçmenin neredeyse yarısı sandığa gitmedi.