KKTC
12 Şub 2021 18:36 Son Güncelleme: 12 Şub 2021 18:54

KKTC Devlet yönetiminde ikinci doz aşılama tamamlandı

KKTC'nin koronavirüsle mücadelesinde kitlesel aşılama çalışmalarında ikinci dozların yapılması devam ediyor. Devletin en üst düzey yöneticileri bugün ikinci doz aşılarını oldu.

KKTC Devlet yönetiminde ikinci doz aşılama tamamlandı

Başta KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner ve Sağlık Bakanı Ali Pilli olmak üzere devletin üst düzey yönetimi ikinci doz koronavirüs aşılarını bugün yaptırdı. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a ikinci doz aşının vurulmasının ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ayrıca Türkiye’den gelen aşılara da değinilerek, bugüne kadar gelen toplam Sinovac aşısının 80 bine ulaştığı bildirildi.

VAKA SAYILARINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI

Ülkede Koronavirüs ile mücadelede yaşanan süreç değerlendirilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Tüm ülkeyi gerçek anlamda örnekler nitelikte yüksek sayıda yapılan günlük testler ile, içinde bulunduğumuz pandemi süreci daha iyi değerlendirilmiş ve ocak ayı ikinci yarısında hızla yükselen vaka sayısında alınan tedbirler sonucunda düşüş başlamıştır.

Diğer ülkeler ve Güney Kıbrıs ile karşılaştırmalı yapılan projeksiyonlar, şubat ayının ikinci yarısına doğru vakalarda plato ve sonrasında kontrollü düşüş grafiğini yakalayabileceğimiz yönündeydi ve şimdi bunu gözlemleyebiliyoruz.

Covid-19 pandemisine karşı mücadelede, bundan sonraki süreçte mutant varyantın da ülkemizde olduğu göz önüne alınarak, belirtmek isteriz ki bu süreç henüz bitmemiştir.  Halkımıza düşen en önemli görev alınan tedbirlere uymaktır. Bu doğrultuda kalabalık ortamlarda uzun süreli kalmamaya, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya dikkat etmeliyiz.”

BAŞBAKAN SANER VE BAKAN PİLLİ DE AŞILARIN OLDU

Başbakan Ersan Saner koranavirüs aşısının ikinci dozunu bugün Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde yaptırdı. Başbakan Ersan Saner, ilk koronavirüs aşısını 15 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Sağlık Bakanı Ali Pilli ile birlikte olmuştu.

Sağlık Bakanı Ali Pilli ikinci doz aşısını yaptırdı
İkinci doz aşısını yaptırdıktan sonra açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye’den bugüne kadar 80 bin doz Sinovac aşısı geldiğini, hem Türkiye’den hem de AB’den gönderilen aşıların ikinci dozlarının uygulanmaya başladığını ve aşılama işlemlerinin 25 merkezde yürütüldüğünü ifade etti.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, ikinci doz Sinovac aşısını yaptırdı.

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre Pilli, aşı yaptırdıktan sonra gerçekleştirdiği açıklamasında, dün gelen aşılarla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nden bugüne kadar toplamda 80 bin doz aşının KKTC’ye geldiğini belirtti.

“HER İKİ AŞININ DA İKİNCİ DOZ UYGULAMALARI BAŞLADI”

Pilli, 40 bin doz Sinovac aşısının yaptırıldığını ve bugün itibariyle ikinci doz aşılamanın başladığını aktararak, AB’den gönderilen 2 bin 250 doz Pfizer-BioNTech aşısının birinci dozlarının tamamlandığını, ikinci doz için yine AB tarafından gönderilen 2 bin 250 doz Pfizer-BioNTech aşılarının uygulanmaya başladığını belirtti.

“25 MERKEZDE AŞILAMA İŞLEMLERİ SÜRÜYOR…”

Pilli, Sağlık Bakanlığı'na bağlı 25 merkezde, aşı uygulamalarının devam ettiğini anımsatarak, birinci doz aşılarını yaptıran vatandaşların, aşı kartlarından ikinci doz için tarih ve aşı merkezlerini kontrol ederek, aşılarını ihmal etmemelerinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

“HEDEF, MART AYI SONUNA KADAR HALKIN YÜZDE 75’İNİ AŞILAMAK”

Pilli, toplumda anlamlı bir koruyuculuğun oluşması ve halk sağlığı için, hedeflenen dozda aşıya ulaşılması takdirde, Mart ayının sonuna kadar halkın yüzde 75’ini aşılmayı hedeflediklerini vurguladı.

TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ’NE TEŞEKKÜR

Kıbrıs Türk halkının, aşıya ulaşmasında sağladıkları katkıdan dolayı Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’ne yürekten teşekkür ettiğini belirten Pilli, “Ülkemizde salgınla mücadelede en büyük silahımız vatandaşların kurallara uymasıdır” dedi.

Bakan Pilli, “Unutmayalım ki, halkımızın bireysel olarak aldıkları önlemlerle bizlere destek vermeye devam etmesi; maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması salgını atlatmamız için halen birinci derecede önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.