KKTC
21 Şub 2021 09:56 Son Güncelleme: 21 Şub 2021 10:12

KKTC Sağlık Bakanı görevinden alındı! Kabinede sürpriz değişiklik

KKTC'de kabinede sürpriz değişiklik yaşandı. Sağlık Bakanı Ali Pilli görevinden alındı. Yerine Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel atandı. Resmiye Canaltay ise Bayındırlık Bakanı olarak kabineye girdi.

KKTC Sağlık Bakanı görevinden alındı! Kabinede sürpriz değişiklik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nde (KKTC) sürpriz kabine değişikliği yaşandı. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin yerine diş hekimi olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel atandı. 3 Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun kızı Resmiye Canaltay'ın ise Bayındırlık Bakanı olarak kabineye girdiği ifade edildi. Bu değişiklikle birlikte KKTC'deki koalisyon hükümetinde bir kadın bakan yer almış oldu. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nde (KKTC) sürpriz kabine değişikliği yaşandı.KKTC Başkanı Ersan Saner tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlıklarında görev değişikliğine gidildiğini belirtti.

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin yerine diş hekimi olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel atandı. 3 Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun kızı Resmiye Canaltay'ın ise Bayındırlık Bakanı olarak kabineye girdiği ifade edildi. Saner kabine değişikliğinin KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sunulduğunu ifade etti.

ALİ PİLLİ NEDEN GÖREVDEN ALINDI

KKTC Başbakanı Saner açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: "Ulusal Birlik Partisi halkımıza başarıyla hizmet edebilecek zengin kadroya sahip bir partidir. Sayın Ali Pilli 20 aya yakın bir süredir Sağlık Bakanı olarak halkımıza değerli hizmetler vermiştir. Kendisine hizmetlerinden ötürü bir kez daha teşekkür ederim. Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı etkileyen pandemi ülkemizde de yaşamı önemli ölçüde etkiler hale gelmiştir. Gelinen bu noktada bir nöbet değişiminin hem Sayın Pilli hem de ülkemiz için yararlı olacağını düşündüğüm için kabinede değişikliğe gidilmesini uygun buldum. Yıllarca halkımıza bir sağlıkçı ve Bakan olarak hizmet veren Sayın Üstel de inanıyorum ki yeni görevini başarı ile yapacaktır. Partimize çok uzun yıllar her kademede hizmet veren Sayın Resmiye Canaltay’ın da birikimleri ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda başarılı olacağına güveniyorum" 

ALİ PİLLİ NE DEDİ

Başbakan Saner'in Ali Pilli'yi görevden alması KKTC'de şok etkesi yarattı. Her ikisi de UBP'li... Partileri aynı olmasına rağmen Başbakan Ersan Saner'in Ali Pilli'yi kabinenin dışına atması tartışılıyor. Sürpriz değişiklik, UBP Kurultayı öncesi parti içi kavganın ve rekabetin kabineye yansıması olarak değerlendiriliyor. Son dönemde Saner ve Pilli arasında artan görüş ayrılıklarında Başbakan Saner'in düğmeye bastığı ve bu nedenle değişikliği yaptığı konuşuluyor. 

Başbakan Saner, daha bir ay önce Sağlık Bakanı Pilli için 'dünyanın en iyi sağlık bakanı' demişti. Bu ifadesinin ardından KKTC'de yürütülen koronavirüs mücadelesini en iyi bilen isim olan Bakan Pilli'nin görevden alınması parti içi siyasi hamle olarak değerlendiriliyor. 

Ali Pilli görevden alınmasıyla ilgili ise "Görevden alındığımı yayımlanan son dakika haberlerinden öğrendim" diyerek yapılan değişimin aslında siyasi kavgadan kaynaklı olduğunu da doğrulamış oldu.