KKTC
26 Şub 2021 13:53 Son Güncelleme: 26 Şub 2021 13:56

KKTC seracıları zorda! Bakandan çağrı "Kendi üreticimizden alalım"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, seracıların üretim maliyetlerinin altında satış yaptıklarını söyleyerek, destek çağrısı yaptı.

KKTC seracıları zorda! Bakandan çağrı "Kendi üreticimizden alalım"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT ekranlarında yayınlanan ‘Manşet+’ programına telefon bağlantısı ile katılarak, açıklamalarda bulundu.

Et fiyatlarının yükselmesi üzerine de konuşan Çavuşoğlu, “Et fiyatları maliyetleri açısında da bakılması gerekir. Tüketicinin erişemeyeceği noktaya geldi. Üretici-tüketici dengesinin korunması için bana bir rapor sunduklarında, hükümet ile görüşeceğiz” dedi.

SERACIYA DESTEK ÇAĞRISI

Seracıların da bu süreçte çok zor günler geçirdiklerine dikkat çeken Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuşoğlu, seracıların üretim maliyetlerinin çok altında ürünlerini satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, seracıların zararına satışlar yaptıklarını aktararak halka çağrıda bulundu. Tüketicilerin ülkede üretilen ürünleri alması gerektiğini söyleyerek, “Konserve yaparak, dondurarak seracıların bu haklı isteklerine de tüketimi bu şekilde arttırarak da destek olalım” ifadelerini kullandı.

GEMİ, STOKUNU TAMAMLAR TAMAMLAMAZ AYRILACAK”

Geçtiğimiz günlerde İspanya’dan Libya’ya gitmek üzere Akdeniz’de bulunan gemi, hastalıklı hayvanlar taşıdığı gerekçesiyle Libya tarafından kabul edilmemiş, gemi Akdeniz’de kalmak zorunda kalmıştı. Bu konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çavuşoğlu, gemi mürettebatının talebi üzerine yem takviyesi yapıldığını belirterek, bugün itibariyle stoklarının tamamlanması üzerine ayrılacaklarını açıkladı.