Güncel
23 Ara 2020 10:20 Son Güncelleme: 23 Ara 2020 12:37

KKTC'de maske takmayana ve sosyal mesafeye uymayana ceza! Ne kadar?

KKTC koronavirüs tedbirlerini sıkılaştırıyor. Artan yerel vakalarla birlikte tedbirlerde yeni aşamaya geçildi. Bugünden itibaren sosyal mesafe kurallarına uymayanlara ve maske takmayanlara para cezası kesilecek.

KKTC'de maske takmayana ve sosyal mesafeye uymayana ceza! Ne kadar?

KKTC'de koronüvirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uymayanlara ve maske takmayanlara bugünden itibaren para cezası uygulanacak. 

Sağlık Bakanlığı’nın duyurusuna göre bugün başlayan tedbirler kapsamındaki uygulama sonucunda maske takmayanlara ve sosyal mesafe kuralına uymayanlara 382 TL para cezası kesilecek. 

Koronavirüs vakalarının artmasıyla alınan yeni önlemler çerçevesinde bugün itibaren maske ve mesafe kurallarına uymayanlara aylık asgari ücretin onda biri oranına denk gelen 382 TL idari para cezası veriliyor.

1.5 METRE SOSYAL MESAFE VE MASKE 

Sağlık Bakanlığı’na bağlı ekipler, bu sabahtan itibaren denetimlere başladı. Bakanlık, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin önerileri doğrultusunda, Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının 36’ncı maddesi uyarınca alınan tedbir kararlarına aykırı davranan kişiler hakkında idari yaptırımlar uygulanacağını da açıkladı.

Buna göre, kapalı alanlarda ve 1.5 metrelik sosyal mesafenin korunamadığı açık /yarı açık alanlarda maske takma zorunluluğuna uymayanlara, asgari ücretin onda biri oranında yani 382 TL para cezası verilecek. 

Bugünden itibaren kapalı ve açık/yarı açık alanlarda aynı evde yaşayanlar hariç kişiler arası sosyal mesafe (en az 1.5 metre olacak şekilde uygulanacak. Bu kurala uymayanlar da asgari ücretin onda biri oranında para cezasına çarptırılacak.

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın 36’ıncı maddesi 3’üncü fıkrası uyarınca; toplu yaşam alanlarından sorumlu yetkililer, işletmeler, iş yerleri ve eğlence yerleri sahipleri ile organizasyon veya etkinlik düzenleyenler ilgili yasa maddesi uyarınca maske zorunluluğu ve sosyal mesafeye uyma zorunluluğu kararına uymak, uyulmasını sağlamak ve buna ilişkin gerekli önlemleri almakla yükümlü olduğunu hatırlatan Sağlık Bakanlığı buna uymayanlara 
aylık brüt asgari ücret tutarında (3 bin 820 TL) idari para cezası uygulanacağını; ayrıca bu yerler 24 saat süre ile kapatılacağını; organizasyonlar ve etkinlikler derhal durdurulacağını duyurdu.

Açıklamada, “Toplu Yaşam Alanları” tanımına otel, motel, yurt gibi insanların yatılı olarak konakladığı ve/veya uzun saatler geçirdiği alışveriş merkezleri, sinema salonları, okullar gibi binaları ve yerlerin girdiği de belirtildi.

ŞÜPHELİ VAKALAR SAĞLIK MERKEZİNE BAŞVURSUN

Açıklamada, özellikle, kendinde ateş, genel halsizlik hali, tat ve koku kaybı, öksürük gibi belirtileri fark eden vatandaşların derhal en yakın sağlık merkezine başvurması gerektiği hatırlatıldı.

Bugünlerde bireysel tedbirlerini arttırılmasının tüm toplum sağlığı adına çok büyük önem  arz ettiği belirtilen açıklamada, ayrıca  pozitif  Koronavirüs görülen  bir kişi  ile temas ettiğini bilenlerin kendilerini gizlememesi ve 1102 numaralı  telefon hattından yardım istemesi yinelendi. 

Bugünlerde özellikle mecbur kalmadıkça yurtdışına çıkılmaması, 65 yaş üzeri vatandaşların ve kronik hastaların kalabalık yerlere gitmemelerinin önemi vurgulanan açıklamada, gençlerin de bu dönemde kalabalık ortamlarda bulunmalarının ailelerini ve sevdiklerini korumaları adına büyük önem taşıdığı kaydedildi.