KKTC
25 Şub 2021 08:24 Son Güncelleme: 25 Şub 2021 08:36

KKTC'de 17 bin öğrencinin karantina masrafı tartışması büyüyor

Pandemi döneminde ekonomik sıkıntının yoğunlaştığı KKTC'de kamu personelinin maaş kesintisi dahi gündemdeyken ülkeye yurtdışından gelecek olan 17 bin öğrencinin karantina ücretleri tartışma konusu oldu. KKTC Hükümeti karantina masraflarının devletin kasasından karşılanacağını açıklamasının ardından tartışma başladı.

KKTC'de 17 bin öğrencinin karantina masrafı tartışması büyüyor

KKTC'de yurtdışından gelecek olan üniversite öğrencilerinin karantina masraflarının devlet tarafından karşılanacak olması tartışması büyüyor. Özel üniversitelerin de elini taşın altına koyması gerektiği ifade ediliyor. 

Geçtiğimiz haftalarda Başbakan Ersan Saner, ekonomik sıkıntı nedeniyle kamu çalışanlarında maaş kesintisine gidileceğini açıklamıştı. Ancak birkaç gün önce ise yapılan açıklama ile kaynak yaratıldığı ve şubat maaşlarında bir kesinti olmayacağı belirtilmişti. 

KKTC'de ekonomik sıkıntının yaşandığı şu günlerde ülkeye yurtdışından gelecek olan öğrencilerin karantina masraflarının devlet tarafından karşılanacak olması tartışılıyor. 

Daha önce üniversitelerin kampüsleri bünyesinde uygulanan “öğrenci karantinası”, yeni uygulamaya göre “otel ve izolasyon tesislerinde” gerçekleştirilecek. 17 bin öğrencinin karantina ücretleri ise doğrudan KKTC Maliyesi tarafından ödenecek. Karantina ödenelerinin 6 ayda 60 Milyon TL’yi aştığı KKTC'de özel üniversitelerin bu masrafların dışında tutulması eleştiriliyor. 

Eski DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu "KKTC'ye gelecek öğrencilerin karantina ücretlerine özel üniversiteler de katkı koymalı dedi. Ödül Muhtaroğlu, Genç TV’de değerlendirdiği konu hakkında “Devlet zaten yapacak ama özel üniversitelerde buna katkı koysalar iyi olur… Buraların da denetimi çok iyi bir şekilde yapılmalı Endişeye, sıkıntıya mahal verilmemeli…” dedi.