KKTC
29 Oca 2021 13:03 Son Güncelleme: 29 Oca 2021 13:06

KKTC'de 21 gün kapanma geliyor mu? Sağlık Bakanı endişeli...

KKTC'nin koronavirüs nedeniyle kapanmaya gitmesinin ardından Sağlık Bakanı Ali Pilli endişesini dile getirerek "7 gün yetmez 21 gün gerekli" dedi. Bu sözlerin ardından KKTC'de 21 günlük kapanma mı geliyor sorusu gündeme geldi.

KKTC'de 21 gün kapanma geliyor mu? Sağlık Bakanı endişeli...

Sağlık Bakanı Pilli, salgının 7 günde kontrol altına alınamayacağını belirterek, 21 gün daha ülkenin kapalı kalması halinde salgının önünün alınabileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, BRT ekranlarında “Manşet +” isimli programa katılarak, salgınla mücadele konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Pilli, dün akşam açıklanan 47 vakanın ardından, şu ana kadar 21 pozitif vakanın daha tespit edildiğini duyurdu.

"7 GÜN YETERLİ DEĞİL, 21 GÜNE İHTİYACIMIZ VAR"

Sağlık Bakanı Pilli, salgının 7 günde kontrol altına alınamayacağını belirterek, 21 gün daha ülkenin kapalı kalması halinde salgının önünün alınabileceğini kaydetti.

Pilli, “Bazı çevreler kızabilir ama ben açık sözlüyüm. Bazı şeyleri önceden söylerim. Bu salgını 7 günde kontrol altına almazsın. Sırf gösteriş olsun diye kapanmak olmaz. En az 21 güne ihtiyaç var” dedi.  

“BULAŞAN KİŞİYİ EN AZ 7 GÜN SONRA TESPİT EDEBİLİYORUZ”

“Salgının kontrol altına alınması en az 21 gün ister” diyen Pilli, “Sokağa çıkma yasağı başladıktan sonra, bulaşan kişiyi en az 7 gün sonra tespit edebiliyoruz” şeklinde konuştu.

“KAÇAKLAR OLACAKÇ…”

Kapanma sürecinde ‘kaçakların’ da olabileceğini ifade eden Pilli, “Bu süreçte ne yaparsan yap, etrafta dolaşan, komşusuna giden, kaçanlar olacaktır. Bu noktada halkımıza büyük görev düşüyor” dedi.

“KAPANMAYA RAĞMEN HAREKET VAR, BUNUN KAYNAĞINA BAKMAK LAZIM”

Şu an kapanmaya rağmen etrafta halen “hareket” olduğunu ifade eden Pilli, “Bu bir sıkıntı ve bunun kaynağına bakmak lazım. Belediyelere denetimler konusunda hem ceza hem kapanma yönünde yetki verilmiştir. Polisimiz, belediyelerimizle birlikte denetim artıyor” şeklinde konuştu.

Amacın ceza kesmek değil, bulaşı engellemek olduğunu belirten Pilli, “Uymayan kişilere ceza kesilecektir. Artık geri dönülmez bir yoldayız” dedi.

“HEDEF NİSAN’DA AÇILMAK”

Pilli, “Hedefimiz Nisan ayında açılmaktır, 2021!i kaybedemeyiz” diyerek, “Ortada ekonomi kalmamamıştır” şeklinde konuştu.  

 “MART 2020’DEKİ RUH YENİDEN UYANMALI”

Ülke genelinde alınan kapanma kararına ilişkin, “daha önce olması gerekirdi ama bu sayfayı kapattık. Zamanında alınan tedbirler daha etkili oluyor” diyen Pilli, “Bu mücadeleyi kazanmaktan başka çaremiz yok. Mart 2020’deki birlik ve beraberlik ruhu yeniden uyanmalı ve kazanmalıyız” dedi.

HEMŞİRE EKSİKLİĞİ…

Hemşire eksikliği yaşandığını belirten Pilli, “Sınav yapılmasına rağmen, formaliteler nedeniyle alım yapamıyoruz. 40 hemşire alacaktık, ancak Mart ayına iş başı yapabilecekler. Bu ülkede işler çok yavaş ilerliyor. Bunlar düzeltilmeli” dedi.