KKTC
14 Oca 2021 09:46 Son Güncelleme: 14 Oca 2021 09:53

KKTC'de AB aşısı tartışması büyüyor! Tatar'a tepkiler çoğalıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın AB'nin gönderdiği koronavirüs aşılarının Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden geleceği için reddedileceğini açıklamasının ardından eleştiriler büyüyor. TP Milletvekili Erkut Şahali, Cumhurbaşkanı Tatar'ın Kıbrıs Türk halkını yalnızlaştırmaya hakkı ve yetkisinin olmadığını söyledi.

KKTC'de AB aşısı tartışması büyüyor! Tatar'a tepkiler çoğalıyor

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın AB’den gelecek aşıların Güney Kıbrıs Rum Kesiminden gelecek olmasından dolayı reddedileceğini söylemesi ülkede büyük tepki topladı. CTP Milletvekili Erkut Şahali, Cumhurbaşkanı Tatar'ın açıklamasına sosyal medyadan yaptığı paylaşımında tepki gösterdi. 

Şahali, Cumhurbaşkanı Tatar’ın tutumunu eleştirerek, “Bu yaklaşımla AB büyükelçisine kapıları kapatan tutum arasında zerre fark yok. Cumhurbaşkanının Kıbrıs Türk halkının yeniden yalnızlaşmasına, dünyadan izole hale gelmesine yol açacak adımlar atmaya hakkı da yetkisi de yoktur!” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın “AB'den gelecek aşı konusunda muhatabımız Rum Yönetimi değil, AB’dir” açıklamasına tepkiler sürüyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Sarayda yalnızlıktan sıkılmış ve kendini eğlendirecek bir şeyler yaratmaya çalışıyor olabilir” diyerek, Tatar’ın Kıbrıs Türk Halkı'nın yeniden yalnızlaşmasına, dünyadan izole hale gelmesine yol açacak adımlar atmaya hakkı ve yetkisi olmadığını söyledi.

Şahali’nin paylaşımı şöyle:

“Ersin Tatar'ın özgeçmişini merak edip baktım. Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın Kıbrıslı Türkler'in dış ticaretini büyük bir sekteye uğratan o meşhur kararı alındığında, henüz Kıbrıs'a dönmemiş, yurtdışında yaşıyormuş.

Bu kararın ardından batan işletmelerden, ihtiyaç fazlası olduğu halde ihraç edilemediği için üreticisini bitiren ürünlerden haberi yok belli ki. Olsaydı, bugün takındığı ve giderek saplantıya dönüşmesinden endişe ettiğim tutumdan uzak dururdu.

Bugün Avrupa Birliği'nden gelecek aşılarla ilgili tutumuyla, zamanında Mağusa Limanı'ndaki mührü değiştiren ya da AB büyükelçisine kapıları kapatan tutum arasında zerrece fark yoktur.

Sayın cumhurbaşkanı, saraydaki yalnızlıktan sıkılmış ve kendini eğlendirecek bir şeyler yaratmaya çalışıyor olabilir ama Kıbrıs Türk Halkı'nın yeniden yalnızlaşmasına, dünyadan izole hale gelmesine yol açacak adımlar atmaya hakkı da yetkisi de yoktur!”