KKTC
22 Kas 2020 17:00 Son Güncelleme: 22 Kas 2020 22:13

KKTC'de acil koronavirüs tedbirleri mi geliyor? Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı görüştü...

Dünyayı saran ikinci dalga koronavirüs KKTC'de de diğer ülkelerdeki gibi yayılmaması için acil tedbirler mi geliyor? Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Ali Pilli ile görüştü...

KKTC'de acil koronavirüs tedbirleri mi geliyor? Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı görüştü...

KKTC'de acil koronavirüs tedbirleri mi geliyor? Güney Kıbrıs Rum kesiminde ikinci dalganın boyutu büyüyor. Geçtiğimiz hafta Rum kesimine geçen ve tekrar KKTC'ye dönenlere 14 günlük karantina uygulanıyor. Ancak dünyayı saran ikinci dalgadan KKTC'nin etkilenmemesi için yeni tedbirler yolda mı?

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli bugün ülkedeki genel sağlık konularını ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Ali Pilli’yi makamına davet ederek sağlık konusundaki gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakanlığı döneminden beri sağlık konusunda ciddi adımların atıldığını söyledi. Tatar, alınan tedbirler ve yapılan düzenlemelerle bugün pandemi yönetimi konusunda KKTC'nin çok iyi bir noktada olduğunu kaydetti. 

REHAVETE KAPILMAK YOK

Güney Kıbrıs’ta günde 200’e yakın vaka varken, Kuzey’de günde 2 ile 5 arası vaka sayısıyla sayının kontrol altında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Güney Kıbrıs’ta hastanelerin sıkıntılı günler geçirirken şu anda Kuzey’de yoğun bakımda kimsenin bulunmadığına dikkat çekti.

“Ancak aldığımız tedbirler çerçevesinde vaka sayısının az olması nedeniyle halkımız rehavete kapılmasın. Tedbirleri elden bırakmayalım” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, sağlık alanında yapılan yatırımların ve pandemi hastanesinin Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ni rahatlattığını belirtti. Tatar, 100 yataklı Güzelyurt Hastanesi’nin de üçüncü etabının tamamlanmak üzere olduğunu da kaydetti.

GAÜ Hastanesi’nin geçtiğimiz yıl satın alındığına değinen Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin tüm çabalarına rağmen tamamlanması konusunda gerekli çalışmaların gecikmesinden dolayı duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi. Cumhurbaşkanı Tatar, hastanenin en kısa sürede halkın hizmetine sunulması için çalışmaların devam ettiğini kaydederek, “Ben bu sürecin takipçisi olacağım ve tüm desteğimi vereceğim” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Ali Pilli ise, Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nin teknik donanımı hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi vererek, hastanenin MR ve tomografi cihazlarının da devreye girmesiyle tam donanımlı olacağını belirtti.

GAÜ Hastanesi’ne de değinen Pilli, hastane için 63 milyon TL’nin bloke edildiğini ve cihaz alımı için gereken miktarın da Türkiye Cumhuriyeti tarafından hibe edildiğini aktardı ve hedefin 2021 yazında hastane yapımının tamamlanması olduğunu söyledi. Pilli, ayrıca Bağımlılık tedavisine yönelik hizmet verecek olan ANATEM’in tamamlanması için de çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.