KKTC
21 Oca 2021 19:00 Son Güncelleme: 22 Oca 2021 10:53

KKTC'de artçı deprem uyarısı! 48 saat içinde artçı depremler olabilir

Gazimağusa merkezli 5.0 şiddetindeki depremin ardından Yer Bilimleri Başkanı Oğuz Vadilili artçı depremlere karşı uyardı. Vadilili "48 saat içinde artçılar olabilir" dedi.

KKTC'de artçı deprem uyarısı! 48 saat içinde artçı depremler olabilir

Yer Bilimleri Başkanı Oğuz Vadilili, Kıbrıs’ta meydana gelen 5.2 şiddetindeki depremin ardından yaptığı değerlendirmede, 48 saat içinde artçıların olabileceğini söyledi.

Kıbrıs’ta saat 16.27’de 5.2 şiddetinde deprem meydana geldi.

Yer Bilimleri Başkanı Oğuz Vadilili, Kıbrıs’ta meydana gelen 5.2 şiddetindeki depremin ardından yaptığı BRT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Vadilili, Mağusa’nın ülkenin en kötü zemin koşullarına sahip olması ve depremin olduğu bölgeye yakınlığı nedeniyle vatandaşların depremi orta düzeyde hissettiğini ifade ederek, Mağusa’da depremin 6 şiddetinde hissedilmiş olabileceğini kaydetti.

ARTÇILARI BEKLİYORUM

Depremin yüzeysel depremleri tetiklemesini beklemediğini dile getiren Vadilili, artçıları ise beklediğini vurguladı.

Artçıların ilk 48 saatte daha büyük şiddetlerde olabileceğini ifade eden Vadilili, ilk 48 saatin önemini işaret etti.

 Vatandaşın korkmaması ama temkinli olması gerektiğini kaydeden Vadilili, “5.2 şiddetindeki bir depremde mal ve can kaybı yok. Buna benzer ikincir bir depremin de aynı şekilde seyredeceğini gösterir. Korkuya gerek yok.”

Meteoroloji Dairesi Daireye bağlı Lefkoşa Deprem İstasyonu’ndan yaklaşık 43 km uzaklıkta, orta şiddette ve aletsel büyüklüğü Richter Ölçeğine göre 5.2 olan bir deprem kaydedildiğini açıkladı. Açıklamada, yapılan ilk değerlendirme sonucunda depremin merkez üssünün 34.90 Kuzey ve 33.66 Doğu Koordinatlarında, yaklaşık 57 km derinliğinde Larnaka’da olduğunun saptandığı belirtildi.