KKTC
17 Şub 2021 10:04 Son Güncelleme: 17 Şub 2021 10:09

KKTC'de asgari ücret için yeniden toplanılacak! 4 bin 400 TL çok tartışılmıştı

KKTC Bakanlar Kurulu son toplantısında, asgari ücret hakkında gelen itirazları değerlendirdi. Bakanlar Kurulu, asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedi. Şimdi gözler Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nda...

KKTC'de asgari ücret için yeniden toplanılacak! 4 bin 400 TL çok tartışılmıştı

KKTC'de asgari ücret tartışmaları durulmuyor. İşçi temsilcilerinin olmadığı toplantı sonrası alınan kararla asgari ücretin 4 bin 400 TL olduğu açıklanmıştı. Bakanlar Kurulu son toplantısında asgari ücret konusundaki rahatsızlıkları ele aldı. Toplantıdan çıkan karar ise asgari ücretin yeniden değerlendirilmesi oldu. 

Bakanlar Kurulu, asgari ücretin, yeniden değerlendirilmesi amacıyla, Asgari Ücret Saptama Komisyonu'na havale edilmesine karar verdi. 

Asgari ücrete yapılan itirazı değerlendiren Bakanlar Kurulu, 4 bin 400 TL olarak ilan edilen asgari ücretin yeniden değerlendirilmesi için Asgari Ücret Saptama Komisyonu'na havale edilmesine karar verdi.

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu, işçi ve işverenin olmadığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında tek taraflı olarak "4 bin 400 TL’lik asgari ücret kararının alındığını" savunmuş ve karara itiraz etmişti.

Bakanlar Kurulu, Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nca saptanan ve Bakanlar Kurulu'nun E.S (K-I) 169-2021 sayı ve 5.2.2021 tarihli kararı ile 5.2.2021 tarih ve 32 sayılı Resmi Gazete'de EK iV Bölüm l'de yayımlanan Asgari Ücrete İlişkin Tavsiye Kararına, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür İş) itiraz ettiği için asgari ücretin yeniden değerlendirilmesi amacıyla, Asgari Ücret Saptama Komisyonu'na havale edilmesine karar verdi.

ETİKETLER
#KKTC asgari ücret