Politika
10 Eki 2020 23:41 Son Güncelleme: 10 Eki 2020 23:56

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçim heyecanı

Yurttaşlar KKTC'nin sekizinci cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandığa gidiyor. Daha önce 26 Mayıs'ta yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen seçim bugün yapılıyor. Seçmenler aynı zamanda Anayasa oylaması da yapacak.

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçim heyecanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurttaşlar sandık başına gidiyor. Seçimle KKTC'nin 8’inci cumhurbaşkanını seçecek olan yurttaşlar pandemi tedbirleri altında oylarını kullanacaklar. Adayların hiçbirinin salt çoğunluğa ulaşamaması halinde seçimlerin ikinci turu 18 Ekim tarihinde en çok oy alan iki aday arasında yapılacak

Seçimlerde 4 partili aday ve 7 bağımsız aday olmak üzere 11 aday yarışacak. Yurttaşlar, seçimde aynı zamanda Anayasa değişikliği içinde oy kullanacak.

KKTC’de 198 bin 867 seçmen 738 sandıkta oy kullanacak. Oy verme işlemi yerel saatle 08.00'de başlayacak ve 18.00'de sona erecek. Seçim sonuçlarının ise yerel saatle 22.00'ye kadar açıklanması bekleniyor.

CORONA ÖNLEMLERİ ALINDI

KKTC Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) corona virüsü salgını nedeni ile oy verme işlemlerinin maskeli ve eldivenli şekilde yapılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı seçilmek için geçerli oyların salt çoğunluğunu almak gerekiyor.

Pazar günü adayların hiçbirinin salt çoğunluğa ulaşamaması halinde seçimlerin ikinci turu 18 Ekim tarihinde en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. Anayasa değişikliği için ise yine salt çoğunluk aranacak.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Oy pusulasında yer alacak adayların isimleri ise Ersin Tatar (Ulusal Birlik Partisi), Tufan Erhürman (Cumhuriyetçi Türk Partisi), Erhan Arıklı (Yeniden Doğuş Partisi), Fuat Çiner (Milliyetçi Demokrasi Partisi), Arif Salih Kırdağ (Bağımsız), Ahmet Boran (Bağımsız), Mustafa Ulaş (Bağımsız), Alpan Uz (Bağımsız), Kudret Özersay (Bağımsız), Mustafa Akıncı (Bağımsız), Serdar Denktaş (Bağımsız) olarak belirtildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, 26 Nisan'da yapılması planlanmış ancak corona virüsü salgını nedeniyle Meclis seçimlerin 11 Ekim'e ertelenmesine karar vermişti.

1974 Barış Harekatı'nın ardından kendi devlet çatısı altında ilk devlet başkanlığı seçimini 20 Haziran 1976'da yapan Kıbrıs Türk halkı, 44 yıl içinde 2 kez Kıbrıs Türk Federe Devleti devlet başkanlığı, 7 kez de KKTC Cumhurbaşkanlığı için seçime gitti. KKTC'de cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri 5 yılda bir, yerel seçimler ise 4 yılda bir yapılıyor.

ETİKETLER
#KKTC seçimleri