Güncel
29 Eki 2020 10:00 Son Güncelleme: 29 Eki 2020 11:23

KKTC'de Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında hangi yollar kapalı?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıldönümü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de törenlerle kutlanacak. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle KKTC'de kimi yollar trafiğe bir süre kapalı kalacak.

KKTC'de Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında hangi yollar kapalı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle Lefkoşa başta olmak üzere tüm ilçeler ve bucaklarda törenler yapılacak. Törenler sırasında kimi yollar trafiğe kapalı olacak. KKTC'deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ve trafiğe kapalı yollarla ilgili detaylı haberi aşağıda sunuyoruz. 

LEFKOŞA'DAKİ KUTLAMALAR 

Lefkoşa Atatürk Anıtı önündeki tören, saat 09.30’da anıta çelenk sunulmasıyla başladı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi ve Anıt Özel Defteri’nin imzalanması ile tamamlandı.   

GAZİMAĞUSA KUTLAMALARI 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Gazimağusa’da iki ayrı törenle kutlanıyor. İlk tören saat 11.00’de Zafer Anıtı önünde yapılıyor. Törende anıta çelenk sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak, konuşma yapılacak. Tören kortej yürüyüşüyle sona erecek.

İkinci tören ise, bu törene müteakip İsmet İnönü Bulvarı Sulu Çemberde yer alacak. Buradaki tören kortej yürüyüşü ile başlayacak ve bando konseriyle tamamlanacak. Gazimağusa Kaymakamlığı, Akdoğan ve Geçitkale’de de kutlama törenleri düzenleneceğini bildirdi. Akdoğan ve Geçitkale’de bulunan Atatürk Anıtları önünde yer alacak törenler 09.00’da başladı.

GİRNE KUTLAMALARI 

Girne Kaymakamlığı’ndan verilen bilgiye göre, Girne’deki Cumhuriyet Bayramı töreni, Girne Atatürk Anıtında yer alacak.

Tören, saat 09.30’da başladı ve protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle tamamlandı.

Girne’de saat 15.00’de ise tören yürüyüşü yapılacak. Askeri bando, tören bölüğü, mücahit/gazilerin, öğrencilerin iştirak edeceği yürüyüş Ramadan Cemil Meydanı-Ziya Rızkı Cad-Turgut Tahsin Sok-20 Temmuz Kordon Boyu Caddesi istikametini takiben Atatürk Anıtı'na kadar yapılacak. Yürüyüş sonunda KTBK Bölge Bnd. K.hğı tarafından Atatürk Anıtı önünde bando konseri verilecek.

GÜZELYURT KUTLAMALARI 

9 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Güzelyurt Kaymakamlığı karşısındaki Atatürk Anıtı önündeki kutlama töreni saat 11.00'de başladı. Anıt’taki törenin sona ermesinin ardından Güzelyurt Belediyesi önüne kortej yürüyüşü yapılacak ve günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından tören şiir okunması, Kaymakamlık adına yapılacak konuşma, halk oyunları gösterisi ve resmi geçitle son bulacak.

İSKELE KUTLAMALARI

İskele’deki tören saat 09.45’te Ecevit Meydanında yapıldı. Tören öncesi Bekirpaşa Lisesi önünden Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bandosu eşliğinde Ecevit Meydanına kadar kortej yürüyüşü yapıldı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Mehmetçik’te de Atatürk büstü önünde saat 09.30’da yapıldı.  Törende, anıta çelenkler sunularak saygı duruşunda bulunuldu. 

TÖREN YÜRÜYÜŞÜ VE BANDO KONSERLERİ

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yapılacak tören yürüyüşü ve bando konserleri programı ise şöyle:

Lefke’de saat 09.45’de Lefke Polis Binası- Asmalı Kahve güzergahında,

İskele’de saat 10.00’da İskele Belediye binası- İskele Meydanı güzergahı,

Gazimağusa’da saat 11.30’da Sulu Çember- Yeni Lemar Önü güzergahı,

Güzelyurt’ta saat 11.15’de Güzelyurt, Kaymakamlık Önü,

Girne’de saat 15.00’de Arkın Colony Otel önünden – Atatürk Anıtı güzergahı,

Lefkoşa’da saat 15.00’de Mehmet Akif Cad. Çemberi ( Dereboyu) – Barbarlık Müzesi güzergahı.”