KKTC
05 Şub 2021 09:30 Son Güncelleme: 05 Şub 2021 10:57

KKTC'de devlet yönetiminde PCR testi krizi! Cumhurbaşkanı Tatar sert konuştu

KKTC'de koronavirüs mücadelesinde devlet yönetiminde açıklama krizi yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı'nın PCR kiti yetersizliği nedeniyle ücretsiz testlere son verildiğini açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar sert bir açıklama yaptı. Bu açıklama sonrası Bakanlık PCR testi uygulamasına devam edileceğini duyurdu.

KKTC'de devlet yönetiminde PCR testi krizi! Cumhurbaşkanı Tatar sert konuştu

KKTC'de yaşanan PCR testi krizi devlet yönetimindeki açıklamalara da yansıdı. Sağlık Bakanlığı PCR kitlerinin yetersizliği nedeniyle ülke genelimde uygulanan ücretsiz test çalışmalarına son verildiğini duyurdu. 

Bu duyurunun hemen ardından ise Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, PCR testleri konusunda sert bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından Sağlık Bakanlığı, ücretsiz PCR testi uygulamasına devam edileceğini duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Test sayısının artırılması sayesinde pozitif vakalar daha çok tespit edilebilir hale gelmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın açıklaması şöyle

"Test sayısının artırılmasıyla pozitif vakaların arttığı iddiaları doğru olmayıp, test sayısının artırılması sayesinde pozitif vakalar daha çok tespit edilebilir hale gelmiştir. Bu sayede de pik ve sonrasındaki düşüş eğilimini yakalama ve değerlendirme olanağımız artmıştır.”

Bu, tüm ülkeyi gerçek anlamda örnekler nitelikte yüksek sayıda yapılacak günlük testler içinde bulunduğumuz pandemi sürecini değerlendirmede ve  mücadele stratejisinde çok önemlidir.  Bu sayede, bulaş zincirinin kırlması için halkımızın özveri ile kurallara uyması hayati önem arzetmektedir.

Önümüzdeki 7-10 Şubat tarihleri önemli olup, diğer ülkeler ve Güney Kıbrıs ile  karşılaştırmalı yapılan projeksiyonlar, bizim de önümüzdeki günlerde vakalarda plato ve sonrasında kontrollü düşüş grafiğini yakalayabileceğimiz yönündedir.

Bu durumun sağlıklı bir şekilde takip edilebilmesi, dışarıdan müdahalelerle olası manipülasyonlara maruz bırakılmaması için, gerekli tedbirler alınması kaçınılmazdır.”

Burada halkımıza düşen en önemli görev tedbirlere  taviz vermeden uyması, elzem durumlar haricinde sokağa çıkılmaması ve kişisel tedbirlere sıkı sıkıya bağlı kalınmasıdır. Ancak bu şekilde içinde bulunduğumuz  bu süreci başarıyla  atlatmak mümkündür.

İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte gerçek dışı iddialar ile söylemler ve   kelime oyunlarıyla ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışmak olumlu bir yarar sağlayamayacağı gibi bu yönde yapılan polemikleri de dikkate almamak gerekir.

Kamuoyunda belirsizliğe ve endişeye neden olan bu tür gerçek dışı iddialar ile söylemlere verilecek en uygun yanıt sıkı test politikası ile  yürürlükte olan tedbirlere uymak ve bulaş zincirinin önüne geçmektir.”