KKTC
08 Şub 2021 09:37 Son Güncelleme: 08 Şub 2021 10:04

KKTC'de elektronik bileklikle evde karantina geliyor...

KKTC'nin koronavirüsle mücadelesinde yeni bir adım atılıyor. Başbakan Ersan Saner'in karantina uygulamasında elektronik bileklik kullanılmasının düşünüldüğünü söyledi.

KKTC'de elektronik bileklikle evde karantina geliyor...

KKTC'de koronovirüs karantinasında elektronik bileklik uygulaması geliyor. Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin de gündeme getirdiği evde karantina ve elektronik bileklikle takip sistemi hakkında bu kez Başbakan Ersan Saner açıklamada bulundu. 

KKTC Başbakanı Ersan Saner, otel karantinasının maliyetli olduğuna dikkat çekerek elektronik bileklik uygulaması ile evde karantina uygulaması planladıklarını söyledi. 

Başbakan Saner, katıldığı televizyon programında ülke sağlığının herşeyden önemli olduğuna vurgu yaparak, ev karantinasında elektronik bileklikle takip sistemini kullanmayı düşündüklerini açıkladı. Saner yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Teknolojinin bu kadar yaygın kullanıldığı bir dönemde ev karantinasında temaslı takibinin yapılması önemlidir. Bu konuda ülkede hizmet veren sektör temsilcileri ile görüştük, ayrıca kovid döneminin uzayacağı da görünüyor... Bileklik konusu örneğin en yakın markete gitmesi imkanını tanır ama başka market olmaması gerekir. Bu bağlamda da yapmış olduğumuz görüşmelerde, izin verme konusunda 2 saat içinde gelecek bir mesaj veya polisin QR kodu okutması konusunda ciddi bir çalışma istedik. Bunların da sonuçlarını isteyeceğiz.. İnşallah Kovid biter ve buna ihtiyaç kalmaz.”dedi.

Hatırlanacağı üzere Sağlık Bakanı Ali Pilli geçtiğimiz Ekim ayında evde karantina için çalışma başlattıklarını da açıklamış ve elektronik bileklikle takip konusunda adım atıldığını söylemişti. Pilli, bu bilekliklerin ilk etapta 250 kişiye takılarak deneneceğini ve ülkeye uçakla gelecek yolculara da bu bilekliklerden takılacağını ifade etmişti. 

Elektronik bileklikler Yakın Doğu Üniversitesi'nden 

Başbakan Ersan Saner'in evde karantina uygulamasında kullanılacağını açıkladığı elektronik bileklikler yerli ve milli olacak. Yakın Doğu Üniversitesi Mühendisleri'nin geliştirdikleri elektronik bileklikler KKTC'deki karantina uygulamasında kullanılacak. Karantina kurallarına uymayan kişiler bilekler sayesinde kolaylıkla tespit edilebilecek. 

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, koronavirüs karantinası altındaki kişilerin kuralları ihlal ederek dışarıya çıkmasını önlemek amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi mühendisleri tarafından “Elektronik Bileklik” geliştirildiğini söyledi.

“Elektronik Bileklik”in tasarımı, yazılımı ve üretiminin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacağını belirten Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Teknoloji odaklı projelerle, yenilik yerlileşme ve millileşme hedeflerimize bir adım daha atıyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi olarak yazılım, bilişim, haberleşme, enerji üretim ve dağıtım sistemleri, giyilebilir teknolojiler ve akıllı sistemler üzerinde çalışarak üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.