KKTC
16 Şub 2021 10:38 Son Güncelleme: 16 Şub 2021 10:45

KKTC'de emlak piyasası pandemiden nasıl etkilendi

Emperia Developments Kurucusu Sezgin Talşık, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin pandemi sürecini nasıl geçirdiğine anlattı. İşte Talşık’ın yorumlarıyla Kıbrıs emlak piyasasında son durum...

KKTC'de emlak piyasası pandemiden nasıl etkilendi

Pandemiyle birlikte daralan ekonomik hareket alanında KKTC'de emlak piyasası da etkilendi. Sezgin Taşlık, pandeminin KKTC'deki emlak piyasasının durumunu değerlendirdi. 

Pandiminin etkisi KKTC'de emlak piyasası üzerinde nasıl etkili oldu? 

Öncelikle pandeminin en zor döneminde Kıbrıs’ta yaşayan insanlar bu süreci ferah ve güven içinde geçirdi. Neredeyse tüm vakalar pandemi merkezinde gözlem altında tutularak iyileştirildi. Bununla birlikte Uluslararası medyada da KKTC özelinde bu güvenli dönem kendine yer buldu. Buna ek olarak Kıbrıs çok kaliteli bir turizm bölgesidir. KKTC özelinde bu iki özet bilgiyi sentezlediğimizde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; dünyanın birçok kentine göre KKTC’de emlak piyasası çok kısa süre içinde çok hızlı bir şekilde ciddi bir talep artışı ile karşı karşıya kalacak ve hareketlenecektir.

Girne emlak piyasası pandemiden nasıl etkilendi?

Herkesin bildiği gibi; Girne, Kıbrıs adasının en güzel ve en özel bölgesidir. Tabi bu sözleri rakamlarla da desteklemekte fayda var. Mesela; havaalanına inen bir uçaktaki yolcuların neredeyse %95’i Girne’ye gelmektedir ve mesela Girne tapu dairesi sayı olarak en çok işlem yapan ve KKTC’nin en yoğun tapu dairesidir. Girne çok güzel plajları, dünya standartlarında hizmet veren lüks otelleri ve her gencin hayali olan şehirle iç içe, çok keyifli kampüs alanlarına sahip üniversitelerin konumlandığı; yüzyıllar önce ki medeniyetlerin de izlerini taşıyan paha biçilemez değerleri hala koruyan, belki de dünya üzerinde ki en nadide bölgelerden birisidir. Bundan dolayıdır ki Girne’yi biz her zaman “Kıbrıs’ın incesi Girne” diye tarif ederiz. Tabi bu özelliklere sahip Girne’nin bile tüm dünyanın etkilendiği pandemiden etkilenmediğini söyleyemeyiz. Fakat şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki; Girne’de pandeminin en yoğun olduğu dönemde dahi satış ve kiralama işlemleri devam etmiştir. Ve eminim ki bu sürecin etkilerinin azalmasıyla birlikte bir sörfçü gibi tekrar dalganın tepesine çıkacaktır.

Öğrenci bölgelerinde durum nasıl?

Girne’de şu an aktif 5 üniversite bulunmaktadır ve bu üniversiteler tıp, diş hekimliği, pilotaj, yaratıcı sanatlar, gastronomi, hukuk gibi birçok fakülteye sahiptirler. Dolayısıyla Girne yatırım anlamında yılın her dönemi cazip ve kazandıran fırsatlar sunmaktadır. Yalnızca turizm değil, öğrenci ve akademisyen dostu olan Kıbrıs gayrimenkul yatırımcılarına çok kısa amortisman süresi ve dolayısıyla yüksek kira getirisi sunmaktadır. Fakat pandemi döneminde yüz yüze eğitime verilen ara dolayısıyla öğrenci bölgelerinde durgunluk yaşanmaktadır. Yeni alınan kararlar neticesiyle yarı yüz yüze ve yarı online eğitim formülü ile yeniden hareketlenme başlamıştır. İnanıyorum ki yakın zamanda pandemi dönemi tamamen bittiğinde, eskisinden çok daha fazla öğrenci yoğunluğu ile karşılaşacağız. Çünkü ilk soruda verdiğim yanıtta ki gibi KKTC “Doğal sosyal mesafeye sahip”, çatışmanın ve güvenlik problemlerinin hiç olmadığı bir bölgedir. Bu sebeple eminim ki dünyanın her yerinden aileler güven ve huzur içerisinde çocuklarını Kıbrıs’a eğitime gönderecektir.

Satılık ya da kiralık evlerde fiyatlarda değişim var mı?

Eğitime verilen ara sebebiyle kiralıklarda fiyatlar geçici olarak düşüş eğilimi gösterdi. Fakat pandemi döneminde sağlık anlamında çok başarılı geçen bir süreci atlattığımız için dünyanın birçok yerinden insanlar bu huzur ve güven içindeki bölgede ev sahibi olmak için adeta sıraya girdiler. Bu yüzden her ne kadar Türk lirası döviz karşısında değer kaybetse de yabancı yatırımcı anlamında talep daha da artmıştır. Bu sebeple satılık fiyatlarında ciddi bir gerileme söz konusu değildir. Aksine, zaman geçtikçe her yıl olduğu gibi fiyatlar daha da artış eğilimi gösterecektir.

Yazlık evlerde bu yıl nasıl geçti, diğer yıllara göre kıyaslar mısınız?

Kıbrıs 365 günün neredeyse 320’sinin güneşli olduğu bir bölgedir. Dolayısıyla biz burada yazı bir mevsim değil, neredeyse dört mevsim yaşamaktayız. Böylesi nadide bir bölgede yazlık evlerde, özellikle böylesi pandemi döneminden sonra talep anlamında hiç azalma göstermedi. Özellikle yazlıkçılardan gelen ciddi bir talep aldık.

Önümüzdeki dönem için emlak piyasası konusundaki öngörülerinizi alabilir miyiz?

Tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs da pandemi döneminden etkilenmiştir. Fakat Kıbrıs’ı özel ve değerli yapan şey; dünyanın diğer kentlerine göre daha az etkilenmesi ve aynı zamanda bu sürecin içerisinden çok hızlı bir şekilde çıkma kabiliyeti göstermesidir. Bölgemizin değeri, yaşanan bu pandemi sebebiyle daha da artmıştır. Bu sebeple kısa, orta ve uzun vadede talep, fiyat ve bununla orantılı işlem sayısı anlamında her geçen dönem artış hızının da artarak ilerleyeceğini göreceğiz.

Kaynak: Hürriyet Emlak