Güncel
19 Eki 2020 14:25 Son Güncelleme: 19 Eki 2020 14:44

KKTC'de erken seçim havası mı var? Başbakan Tatar Cumhurbaşkanı oldu koltuk boşaldı!

KKTC Cumhurbaşkanlığı makamına Başbakan Ersin Tatar'ın geçecek olması ile yen bir gündem oluştu. Politika kulislerinde KKTC'de erken seçim havası koklanıyor...

KKTC'de erken seçim havası mı var? Başbakan Tatar Cumhurbaşkanı oldu koltuk boşaldı!

KKTC Cumhurbaşkanı seçimlerinin sonucu ortaya çıkar çıkmaz yeni bir gündem oluştu. Başbakan Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi, ülke gündemine erken seçimi getirdi. Ersin Tatar'ın başbakanlığını bırakmasının ardından kimin geleceği ya da yönetimin nasıl şekilleneceği tartışılıyor. 

Ersin Tatar'ın mazbatasını alıp yemin etmesinin ardından aynı anda iki mevkisi oluşacak. Biri cumhurbaşkanlığı diğeri zaten var olan başbakanlığı... Anayasal süreçte Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanlığı görevine başlaması ile başbakanlık görevini bırakması doğal akış olarak görülüyor. 

Bunun ardından yaşanacak olan ise Ersin Tatar'ın başbakanlık görevini bırakmasıyla 'Ersin Tatar hükümetinin' resmen düşecek olması... Yani Cumhurbaşkanı Erin Tatar göreve başladığında KKTC hükümetsiz kalacak...

Anayasaya göre kendi partisi UBP ile de bağını kesecek olan Ersin Tatar, yeni hükümeti kurması için birini görevlendirecek mi? O kişi kim olacak? 

UBP'nin genel başkanlık koltuğu da boşalmış olduğu için o göreve UBP Genel Sekreteri Ersan Saner vekalet edecek. Partisini olağanüstü genel kurula götürerek genel başkanın seçilmesini sağlayacak. 

Buna bir siyasi karmaşa olarak bakan politik çevreler, Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanlığı yemini öncesi Başbakanlık görevini partisinden bir isme bırakabileceğini de tartışıyor. Bunun anayayasaya uygunluğu da KKTC gündemine gelecek olan bir tartışma olarak görülüyor. 

 

ETİKETLER
#Ersin Tatar