Politika
22 Eki 2020 08:25 Son Güncelleme: 22 Eki 2020 08:27

KKTC'de erken seçim olur mu? Ersin Tatar kararını duyurdu

KKTC'de erken seçim olur mu? Ersin Tatar kararını duyurdu. KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gözler başbakanın kim olacağında... Bu süreçte merak edilen erken seçime dair Ersin Tatar görüşlerini açıkladı.

KKTC'de erken seçim olur mu? Ersin Tatar kararını duyurdu

Cumhurbaşkanlığı yeminini birkaç gün içinde etmesi beklenen Ersin Tatar, ülkede konuşulan erken seçimle ilgili kararını da açıkladı. Siyaset kulislerinde sık sık tartışılan 'erken seçim olur mu?' sorusuna Ersin Tatar cevabını verdi. 

Ersin Tatar, cumhurbaşkanlığı yeminini ettikten sonra önümüzdeki pazartesi günü ilk resmi ziyaretini Ankara'ya yapacak. Tatar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile pazartesi günü görüşeceğini söyledi. 

Ersin Tatar, erken seçim konusunda da görüşlerini açıkladı. Tatar, kriz nedeniyle erken seçimi doğru bulmadığını söyledi. Tatar, HP’nin koalisyondan ayrılmasına rağmen hükümetin devam edebileceğini ve Bakanlar Kurulu’nda değişikliğe gidilebileceğini ifade etti. 

Tatar, sıkça dile getirilen hükümet formüllerinden olan UBP-YDP-DP koalisyonu formülü için ise 24 milletvekilinde kalması nedeniyle sıkıntı yaşanacağını belirtti. 

Tatar, UBP Parti Meclisi toplantısında, seçilecek olan genel başkana hükümet kurma yetkisi vereceğini söylemişti. Tatar'ın son açıklamalarında bir hükümet kurulursa, bir sene içinde ara seçime gidilebileceği yer alıyor. Erken seçimin de ancak yeni kurulacak hükümetin performansına bağlı olacağını kaydetti.