KKTC
31 Ara 2020 13:02 Son Güncelleme: 31 Ara 2020 13:31

KKTC'de evlerde 10 kişi, Almanya'da 5 kişi kısıtlaması! Bu fark neden?

Koronavirüs kısıtlamalarında her ülkede farklı uygulama var. Virüs aynı ama yasaklar farklı... KKTC'de son açıklamaya göre yılbaşı yasakları arasında evlerde 10 kişiden fazla kişi bulunamayacak. Ancak bu sayı Almanya'da 5...

KKTC'de evlerde 10 kişi, Almanya'da 5 kişi kısıtlaması! Bu fark neden?

KKTC'deki koronavirüs önlemlerinden biri de yılbaşı kutlamaları nedeniyle evlerde en fazla 10 kişinin biraraya gelebileceğine yönelik... Aynı tedbir Türkiye ve Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor. Sayılara bakıldığında ise en geniş özgürlük alanı KKTC'de veriliyor. 

Yılbaşı kutlamaları bu yıl evlerde yapılacak. Eğlence yerlerinde, kapalı mekanlarda kutlamalara yasak getirildi. Tüm ülkeler koronavirüs mücadelesinde aynı yasağı uyguluyor. 

İTALYA'DA 2 KİŞİ

İtalya'da bugün yerel saatle 22.00'de sokağa çıkma yasağı uygulaması başlayacak, yasak 4 Ocak 05.00'e kadar geçerli olacak.

Kısıtlamaların bölgesel bazda uygulandığı İtalya'da, 31 Aralık-4 Ocak arasında tüm ülkede en yüksek risk olarak tanımlanan "kırmızı bölge" uygulaması geçerli olacak. Kırmızı bölgelerde, iş ve zorunlu haller dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken, bölgeler ve şehirlerarası seyahatlere acil durumlar haricinde izin verilmiyor. Ancak yılbaşı tatili döneminde 05.00-22.00 arasında günde 1 kez olmak kaydıyla en fazla 2 kişilik ziyaretlere ve 30 kilometre mesafedeki nüfusu 5 binden az olan beldeler arasında seyahatlere izin veriliyor.

FRANSA'DA 6 KİŞİ

Fransa'da da korona salgını nedeniyle yılbaşı kutlamaları kısıtlandı. Kısıtlamanın amacı ise "vaka sayısındaki artışı önlemek" şeklinde açıklandı. Fransızların uygun şekilde doldurulmuş bir izin belgesi olmadan yerel saatle 20.00'den 06.00'ya kadar sokağa çıkma yasağı sırasında dışarı çıkmalarına izin verilmeyeceği duyuruldu. Halka açık alanlarda kutlamak yapmak yasak iken, evde yapılan özel kutlamalar 6 kişiyle sınırlandırıldı.

ALMANYA'DA 5 KİŞİ 

Yılbaşı akşamı Almanya’da ise 13 Aralık'ta federal hükümetin ve eyaletlerin birlikte aldığı kararlar uygulanacak. Alınan kararlar kapsamında kafeler, restoranlar, barlar, diskolar, eğlence kulüpleri kapalı kalmaya devam edecek. Yılbaşı eğlencelerinin evlere taşınması beklenirken, evlerde de iki farklı haneden en fazla 5 kişi bir araya gelebilecek. 14 yaşından küçükler kuraldan muaf olacak.

İSVEÇ'TE 8 KİŞİ 

Bu yıl İsveç'te de yılbaşı buruk geçecek. Koronavirüs salgını nedeniyle restoran ve otellerde kalabalık bir şekilde yeni yıl kutlamaları yapılmaması tavsiye edildi. Evlerde yapılacak kutlamaların ise 8 kişi ile sınırlandırılması istendi.

İNGİLTERE'DE TAM YASAK

İngiltere'de mutasyona uğrayan korona nedeniyle vaka ve can kaybı sayıları artmaya devam ederken, İngiltere hükümeti ülkenin büyük bir bölümünde en yüksek kısıtlama seviyesi olan 4. seviye kuralları uygulanacağını bildirdi.

İngiltere'de 31 Aralık'tan itibaren Londra, Manchester ve Birmingham gibi büyük şehirler de dahil olmak üzere ülkenin dörtte üçünde seviye 4 kısıtlamaları uygulanacak.

Yılbaşı arifesinde yaklaşık 44 milyon kişinin seviye 4'teki kısıtlamalar kapsamında olacağı belirtilirken, bu bölgedeki vatandaşların başka hane bireyleri ile toplanamayacakları belirtildi.

İngiltere'nin güneyinde tespit edilen korona mutasyonu nedeniyle uygulanan en yüksek seviye kısıtlamalar, 31 Aralık'tan itibaren İngiltere'nin orta ve kuzey bölgelerini de kapsayacak.