KKTC
05 Mar 2021 09:50 Son Güncelleme: 05 Mar 2021 09:54

KKTC'de halk pazarları da açıldı... 40 gün sonra yeniden tezgahlar kuruldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) corona virüsü (Covid-19) vakalarındaki düşüş eğiliminin ardından birçok alanda getirilen kısıtlamalar kademeli olarak gevşetiliyor.

KKTC'de halk pazarları da açıldı... 40 gün sonra yeniden tezgahlar kuruldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) geçtiğimiz hafta alınan corona virüsü (Covid-19) kararları doğrultusunda birçok sektörde kısıtlamalar kademeli olarak gevşetilmeye devam ederken, ülkede 40 gündür kapalı olan halk pazarlarının yeniden açılması kararı alındı.

KKTC Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 kısıtlamaların gevşetilme çalışmaları kapsamında halk pazarlarının 40 günün aradan yeniden açılma kararının alındığı kaydedildi.

PAZARLARDA SIKI ÖNLEMLER ALINDI

Halk pazarlarının açılmasının ardından Covid-19 önlemleri ise elden bırakılmadı. Covid-19 önlemleri doğrultusunda pazar alanlarının etrafını demir korkuluklar ile kapatan belediyelere bağlı zabıta ve sağlık ekipleri, halk pazarlarına giriş çıkışlarda alışverişe gelen vatandaşlara maske kontrolü ve ateş ölçümü yapıyor. Aynı zamanda pazar esnafına ise, en az 3 gün içinde yapılmış negatif Covid-19 PCR testi zorunluluğu da getirildi.

KKTC Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garapli yaptığı açıklamada, pazardaki halk yoğunluğunun yüzde 30 civarında olduğunu ve vatandaşların Covid-19 nedeniyle korktuğunu ifade etti. Garapli, önlem alınarak hareket edilmesi gerektiğini ve gelişi güzel tedbirler alındığını belirterek, Covid-19’dan korkmak yerine önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

Pazar esnaflarından Mehmet Aktaş, “Bütün dünyada halkı dışarıya sürdüler, KKTC yine kapalı. 40 gündür kapalıyız, bütün ürünlerimiz tarlada kaldı, alan yok. Türkiye’de pazarlar kapanmadı, KKTC’de pazarlarımızı kapattılar” dedi.

İşlerin iyi gitmediğini ifade eden bir pazar esnafı ise, “Artık battık. Sağlık Bakanı vereceği kararlarda bakan olarak karar versin ve verdikleri kararların arkasında ya dursunlar ya da karar vermesinler. Bana mecburiyet getirdiler burada poşetleyip satıyorum, marketlerde ki durum ne olacak” ifadelerini kullandı.