KKTC
20 Ara 2020 16:34 Son Güncelleme: 20 Ara 2020 16:41

KKTC'de hizmet sektöründe çalışanlara PCR testi zorunluluğu getirildi

KKTC'de koronavirüs tedbirleri sıkılaştırılıyor. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı ek tedbire göre hizmet sektöründe çalışanlar bugünden itibaren PCR testi yaptıracaklar.

KKTC'de hizmet sektöründe çalışanlara PCR testi zorunluluğu getirildi

Kıbrıs adasında Rum kesiminde koronavirüs vakaları her geçen gün artarken, KKTC'de ek tedbirler açıklandı. Sağlık Bakanlığı, artan koronavirüs vakaları nedeniyle ek tedbirler alınması zorunluluğunu açıklayarak hizmet sektöründe çalışanlara PCR testi zorunluluğu getirdi. 

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre hizmet sektöründe işletme sahipleri ve çalışanların en geç 23 Aralık tarihine kadar PCR testi yaptırmak zorundalar.

Sağlık Bakanlığı, artan koronavirüs vakalarını göz önünde bulundurarak ek tedbirler getirildiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, hizmet sektöründe birebir müşteriler ile temasta bulunan işletme sahipleri ve çalışanlar en geç 23 Aralık tarihi mesai bitimine kadar PCR testi yaptırması gerekmekte olduğunu ifade edildi.

Ülkenin kapanma gerektirecek bulaş olmaması amacıyla, PCR testlerinin çok büyük önem arz ettiği belirtilirken, PCR testleri Lefkoşa Acil Durum Hastanesi (bugün de dâhil 08.00-20.00), Mağusa Devlet Hastanesi (bugün de dâhil 24 saat) , Girne Turizm  Limanı (11.00- 19.00 yarından  itibaren), Güzelyurt Sağlık Merkezi'nde (Pazartesi  24 saat diğer  günler  08.00- 16.OO) ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel  laboratuvarlarda yapılacağı duyuruldu. Devlette yapılacak olan PCR testleri için herhangi bir ücret alınmayacak olup, özel laboratuvarlardaki testler kişilerin kendi imkanları ile yapılacak.

TESTLER BUGÜN BAŞLADI 

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Ülkemizde hizmet sektöründe birebir müşteriler ile temasta bulunan; kuaförler, berberler, restoran çalışanları, paket servis elemanları, tırnakçılar, masaj salonu çalışanları ve spor salonunda görev alan, işletme sahibi ve çalışanlarının en geç 23 Aralık 2020 tarihine mesai bitimine kadar PCR testlerini yaptırmaları elzem ve gerekli görülmüştür. Yukarıda adı geçen sektörlerde herhangi bir kapanma gerektirecek bulaş olmaması amacıyla çalışanlarının ve işverenlerinin gerekli duyarlılığı göstererek PCR testlerini yaptırmaları çok büyük önem arz etmektedir.

PCR testleri Lefkoşa Acil Durum Hastanesi (bugün de dâhil 08.00-20.00),  Mağusa Devlet Hastanesi (bugün de dâhil 24 saat) , Girne Turizm  Limanı ( 11.00- 19.00 yarından  itibaren), Güzelyurt Sağlık Merkezi'nde ( Pazartesi 24 saat dier günler 08.00- 16.OO) ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel  laboratuvarlarda yapılmaktadır. Devlette yapılacak olan PCR testleri için herhangi bir ücret alınmayacak olup, özel laboratuvarlardaki testler kişilerin kendi imkanları ile yapılacaktır. Öte yandan, siz vatandaşlarımızın da takip ettiği gibi özellikle Avrupa'da Koronavirüs pozitif vakaları hızla artmaktadır. İngiltere gibi bazı ülkeler tamamen kapanmakta ve sokağa çıkma yasakları gündeme gelmektedir. Biz de aynı duruma düşmemek ve bulaşın bizi yeniden kapanmaya zorlamaması adına tedbirlerimizi en üst seviyeye çıkarmalıyız. Maske, mesafe ve hijyen kurallarını uygulamalıyız. Özellikle, kendinde ateş, genel halsizlik hali, tat ve koku kaybı, öksürük gibi belirtileri fark eden vatandaşlarımızın derhal en yakın sağlık merkezine başvurması gerekmektedir. Bugünlerde bireysel tedbirlerini arttırılması tüm toplum sağlığı adına çok büyük önem arz etmektedir. Ayrıca pozitif Koronavirüs görülen bir kişi ile temas ettiğini bilenlerin kendilerini gizlememesi ve 1102 numaralı hattımızdan yardım istemesi çağrımızı da yineleriz. Çok ciddi bir dönemden geçiyoruz, dönüm noktasındayız. Bugünlerde özellikle mecbur kalmadıkça yurtdışına çıkılmaması, 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ve kronik hastalarımızın kalabalık yerlere gitmemeleri çok önemlidir. Gençlerimizin de bu dönemde kalabalık ortamlarda bulunmaları ailelerini ve sevdiklerini korumaları adına çok önemlidir.”