KKTC
12 Şub 2021 10:42 Son Güncelleme: 12 Şub 2021 10:45

KKTC'de işyerleri ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı müjdeyi verdi

Kitlesel aşılama çalışmaları, sokağa çıkma yasağı derken KKTC'de kapalı olan işletmelerin yeniden ne zaman açılacağına dair ilk müjdeyi Sağlık Bakanı Ali Pilli verdi.

KKTC'de işyerleri ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı müjdeyi verdi

Sağlık Bakanı Ali Pilli, aşıyla pandemiyi kontrol altına almayı hedeflediklerini belirterek, nisanda bütün sektörleri açmak istediklerini kaydetti.

Türkiye Sağlık Bakanlığına ait uçakla KKTC'ye getirilen aşılar, Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli,  her zaman olduğu gibi salgın döneminde de sağladıkları destek dolayısıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya teşekkürlerini iletti.

Aşının çok önemli olduğunu belirten Pilli, "Dünyada bu kadar sıkıntılar varken, aşıya ulaşmak bu kadar zorken, Türkiye her zaman bizim yanımızda olmuştur, aşı konusunda da bizi yalnız bırakmamıştır. Şu anda toplamda Türkiye'den 80 bin aşı geldi. 40 bin aşıyı yaptık, önümüzdeki günlerde yeni gelen 40 bin aşıyı da düzenli şekilde yapacağız." ifadelerini kullandı.

Pilli, aşıların Türkiye'den gelmeye devam edeceğini vurgulayarak, "Bu konuda KKTC halkı müsterih olsun, aşıda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Bunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da teyit etmiştir. Halkımızı en kısa sürede aşılayacağız." diye konuştu.

"NİSANDA BÜTÜN SEKTÖRLERİ AÇMAYI HEDEFLİYORUZ"

Aşılama planının sistemli şekilde devam ettiğine değinen Pilli, ilk önce sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü vatandaşlara aşı yaptıklarını, düzenli şekilde tüm halkı aşılayacaklarını ifade etti.

Pilli, "Önümüzdeki günlerde 65 yaş üstü aşılar bitecek. Aşıyla pandemiyi kontrol altına almayı ve nisanda bütün sektörleri açmayı hedefliyoruz. Türkiye'den toplamda 500 bin aşı gelmesini hedefliyoruz, bu sayıdan fazlası da olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Henüz salgının bitmediğine işaret eden Pilli, halka maske, mesafe ve temizlik konusunda dikkat edilmesi çağrısında bulundu.

DAHA ÖNCE 40 BİN DOZ AŞI GÖNDERİLMİŞTİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bugün KKTC'de yaptığı açıklamada, "KKTC'ye bugüne kadar 40 bin doz aşı temin ettik. Bugün inşallah 40 bin ilave aşı daha gönderiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.