KKTC
26 Oca 2021 10:59 Son Güncelleme: 26 Oca 2021 11:06

KKTC'de kamu çalışanı maaşlarında koronavirüs kesintisi!

KKTC'de pandemi nedeniyle alınan kararlar ve atılan adamlar her gün daha da sertleşiyor. Ekonomik sıkıntının da yaşandığı ülkede kamu çalışanlarının maaşlarından büyük oranda kesintiye gidilmesi kararı alındı.

KKTC'de kamu çalışanı maaşlarında koronavirüs kesintisi!

KKTC'nin koranavirüs mücadelesinde yaşanan ekonomik sıkıntılar gündemde. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 5 bin TL üzeri maaş alan kamu çalışanlarına yüzde 10.65 kesinti yapılacak. 

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan ekonomik koşullar ve bütçe imkanlarındaki sıkıntıları dikkate alan hükümet, 5 bin TL’nin üzerindeki her türlü maaş, ücret ve maaş nitelikli ödemeler ile emekli maaşlarından kesintiye gidiyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yasa gücüne kararname uyarınca, ocak, şubat ve mart ayları maaşlarından yüzde 10.65 oranında kesinti yapılacak.

Kesintiden 5 bin TL ve altındaki maaşlar hariç tutuldu.

Tüm kesintiler geçici olacak ve bütçe olanakları çerçevesinde ileride geri ödenecek.

Öte yandan Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası ve Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında sigortalı olanların Koronavirüs pozitif çıkan vakaların temaslıları olmaları halinde karantinada geçirecekleri sürelere karşılık ödenek alabilmeleri için de yasa gücünde kararnameler hazırlandı.