KKTC
17 Oca 2021 11:33 Son Güncelleme: 17 Oca 2021 11:43

KKTC'de kamu çalışanlarına koronavirüs izni! Ülkede büyük kapanma kararı...

KKTC'de koronavirüse karşı sert tedbirler açıklandı. Geçtiğimiz gün Başbakan Ersan Saner'in gece sokağa çıkma kısıtlaması açıklamasanın ardından bugün Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin aldığı şok kararlar duyuruldu.

KKTC'de kamu çalışanlarına koronavirüs izni! Ülkede büyük kapanma kararı...

KKTC'de yene koronavirüs tedbirleri ülkede büyük bir kapanmayı getiriyor. Yarından itibaren kamu çalışanlarına izin verilecek ve pek çok işyeri kapanacak...

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi son toplantısında KKTC'de uygulanacak olan koranavirüs tedbirlerini değerlendirdi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada tedbirlerin sıkılaştırılmasına karar verildiği ifade edildi. Alınan tedbirlerle ilgili şu açıklama yapıldı: 

1.    Ülkemizde yerel vaka sayısında artış görülmesi ve daha önce alınmış tüm tedbirlere rağmen yerel bulaş vaka sayılarının azalmaması nedeniyle kısmi sokağa çıkma yasağı alınması gerekli hale gelmiştir. 

a)    Kamuda görevli polis, itfaiye, sağlık, sivil havacılık, elektrik kurumu, belediyeler, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Rusümat Dairesi’nde görev yapan kamu görevlilerinin hizmetlerine devam etmesi uygun görülmüştür.

Belirtilen kurumlar dışında görev yapan kamu görevlilerinin, 18 Ocak 2021 saat:00:01’den  31 Ocak 2021 saat 23:59’a  kadar, çalışmalarına ara verilmesine karar verilmiştir. Ancak Bakanlıkların gerekli gördüğü dairelerde çalışanları, ihtiyaç duyulması halinde ita amirlerinin çağrısı üzerine minimum personel ile elzem hizmetlerin yürütülmesi amacıyla göreve çağırabileceklerdir.  

b)    Özel sektörde; eczane, benzin istasyonu, fırın ve market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet üreten işletmeler, sarı basın kartı sahipleri haricinde aşağıda belirtilen sektörler, iş yerleri ve faaliyetlerin 18 Ocak 2021 tarihinden başlayarak 31 Ocak 2021 tarih saat 23:59’a kadar kapalı olması uygun görülmüştür. 

-    Eğlence yerleri, sinema, barlar, cafeler, kıraathane/kahvehane vb.

-    Piknik alanları ve toplu yapılacak etkinlikler vb. 

-    Spor salonları, stadyumlar vb.

-    Düğün salonları, doğum günü, toplu ibadetler, mevlit vb. 

-    Gece kulüpleri, kumarhaneler

-    Bet ofisleri, internet cafeler, masaj salonları vb. 

-    Berber, kuaför, güzellik salonları, dövme salonları vb.

-    Pazar yerleri vb.

-    Restorant, pastane, cafe, büfe vb. (Sadece paket servisleri ve yerinden alma açık olacak) 

-    Ev ziyaretleri ve misafirlik, 

-    Kültür, sanat, sergi salonları, ören yerler, kütüphaneler vb.

c)    Tüm spor antrenman ve müsabakalarının 31 Ocak 2021 tarihine kadar durdurulmasına karar verilmiştir. Zaruri nedenler ile sokağa çıkmak isteyen kişiler Polis ve Kaymakamlığın özel iznine tabi olacaktır. 

2.    Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta rutin tedavi gören/tedavileri başlanmış hastaların mağduriyet yaşamaması ve tedavilerinin tamamlanabilmesi amacıyla Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür.

Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.

3.    Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin 31 Ocak 2021 saat:23:59’a kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.

4.    Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin 31 Ocak 2021 saat23:59’a kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.

5.    Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta eğitim gören öğrenci ve velilerinin geçişlerinin 31 Ocak 2021 saat 23:59’a kadar karantinaya tabii olması uygun görülmüştür. 

6.    Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta eğitim gören öğrenci ve velilerinin geçişlerinin 31 Ocak 2021 saat 23:59’a kadar karantinaya tabii olması uygun görülmüştür. 

7.    KKTC’deki tüm ilk ve orta eğitim okullarında yarıyıl tatilinin 31 Ocak 2021 saat 23:59’a kadar uzatılması uygun görülmüştür. 

8.    Dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetlerinin 31 Ocak 2021 saat 23:59’a kadar durdurulması uygun görülmüştür. 

9.    Yüksek eğitim veren kurumların yüz yüze eğitim hizmetlerinin 31 Ocak 2020 saat 23:59’a kadar durdurulması uygun görülmüştür. 

10.    Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür.