KKTC
07 Oca 2021 10:37 Son Güncelleme: 07 Oca 2021 10:59

KKTC'de kapanma için 10 Ocak beklenecek! Karar henüz alınmadı

Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC'de koronavirüs kapanmasıyla ilgili kararı 10 Ocak'ta alacaklarını söyledi. Bakın Pilli, Pandemi Hastanesi'nin pazartesi gününden itibaren hasta kabulüne başlayacağını açıkladı.

KKTC'de kapanma için 10 Ocak beklenecek! Karar henüz alınmadı

Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC'nin pandemi nedeniyle kapanmasına yönelik karar için 10 Ocak tarihinin beklendiğini söyledi. Bakan Pilli, ülkedeki koronavirüs tablosuna bakılarak kapanmayla ilgili kararın verileceğini açıkladı. 

Bakan Ali Pilli, BRT'de katıldığı bir programda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 21 günlük pandemi tedbirleri için KKTC genelindeki kapanmaya yönelik son sözü söyledi: "Şu anda 21 gün kapanma planımız yok. 10’una kadar göreceğiz" 

Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin programda yaptığı açaklamalar şöyle: 

PANDEMİ HASTANESİ PAZARTESİ HASTA KABULÜNÜ BAŞLIYOR

Pandemi Hastanesi pazartesi gününden itibaren hasta kabülüne başlıyor. Bütün çalışmaları ve planlamalari yaptık. Yavaş yavaş Pandemi Hastanesi'ne taşınacağiz. Ayakta tedavi  merkezi de hizmete girecek. Bu merkezde 100'e yakın PCR testi yapılacak. Bunun için de sağlık personeli alımı yapacağız. Pandemi Hastanesi için 10 hekim ve geçici olarak hemşire alımı yapacağız. Yeni aldığımız personeli de eğiteceğiz. 

Bu dönemde hayli hibe oldu. Daha önce 60 Dolara aldığımız PCR testlerini 2.70 dolara alıyoruz. Günde 2 bin ila 2 in 500 test yapıyoruz. Bu testler doğru noktalarda ve doğru kitleye test yapılmaktadır. 

GÜNEY KIBRIS'TA SAĞLIK ALT YAPISI ÇÖKTÜ

Sağlıkla beraber ekonominin de bu süreçte birlikte götürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak sağlığı ön planda tutmak durumundayız. Dünyanın hali ortada. Avrupa çöktü. İngiltere’nin durumu belli. Tüm ülkeler zor durumdadır. Onların durumuna düşmeden tedbirlerimizi almak mecburiyitetindeyiz. Gerektiği zaman tedbir almazsak kapansak dahi başarılı olamayız. Zamanında gerekli tedbirleri almayan ülkeler şu an başarılı olmuyor. Güney Kıbrıs’ta yazın bir iki vaka çıkıyor diye yalan söylüyorlardı. Kış aylarında patlama olacağı belliydi. Şimdi çok zor durumdalar. Sağlık altyapıları çöktü çöküyor. Orada bir sağlık çalışanı 'Tanrı elini uzatsın' diyor. Halleri ortada.

KORONAVİRÜS AŞISI EYLEM PLANIMIZ HAZIR

Aşının nerede nasıl yapılacağı çok net bir şekilde bellidir. Koronavirüs aşısıyla ilgili eylem planımız hazır. Farklı ülkelerden aşıların gelmesi için çalışmalar yaptık. Bizi ülke olarak tanımasalar da iki ülke ile bağlantı kurduk. Ülkeler arası aşı alımları daha ucuz oluyor. Bu görüşmelerde aşının bize daha pahalı olması üzerine vazgeçtik. 

TÜRKİYE'DEN 10 BİN DOZ SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN AŞI

Aşılar tamam, hangi aşılar nasıl geleceği konusunda sadece Türkiye üzerinden herşey netleşmiştir. Türkiye’den gelecek aşılarla iligili çalışma yapılıyor. Sağlık çalışanları için 10 bin doz aşı gelecek. Türkiye’de aşıya ilişkin bir deneme süreci var. O süre bitince bize aşı gönderecekler.

VATANDAŞLARIMIZIN ÜLKEYE GELMESİNDE SIKINTI YOK

Yurt dışındaki KKTC vatandaşlarının ülkeye gelmesinde bir sakınca bulunmuyor. Ancak gelişlerde azalma var. Üniversite öğrencilerinin ülkeye getirilmesiyle ilgili olarak önümüzdeki günlerde karar verilecek. Ocak ayı önemli bir aydır. Şubat ayında üniversite öğrencilerinin gelmesi güvenli bir şekilde, güvenli bir ülkeye ben önerimi yaptım karantinaya gelecekler. Devlet değil herkes elini taşın altına koyacak PCR'ları yapılacak ve hiçbirşey yoksa hepsi gelecek. Şubat ayından sonra karantinalı güvenli bir şekilde ülkeye girmeleri konusunda çalışmalar var, ama bu ülkeninde güvenli olması gerekir biz iç bulaşı en az seviyeye indirmek  zorundayız, daha aşagılara çekmek zorundayız, onun için bu konuda ciddi çalışma yapmak mecburiyetindeyiz.

Bir çalışma vardır öğrencilerin bu ülkeye gelmesi ekonomiye bayağa bir canlılık verecektir biz Sağlık Bakanlığı olarak kuralarımızı koyduk. Eğer karantinalı giriş yapılırsa ve planlı giriş yapılırsa bu çocuklar bir ay içerisinde gelebilir. Büyük bir çalışma vardır.