Politika
06 Eki 2020 23:36 Son Güncelleme: 07 Eki 2020 06:50

KKTC'de koalisyon parçalandı hükümet düştü

Ulusal Birlik Partisi ve Halkın Partisi koalisyonu bozuldu. KKTC'de hükümet düştü. Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Yenal Senin, hükümetin bozulma sebebini Başbakan Ersin Tatar'a bağladı.

KKTC'de koalisyon parçalandı hükümet düştü

KKTC'de hükümet düştü. KKTC'de hükümet ortağı Halkın Partisi (HP) koalisyondan çekildiğini açıkladı. Koalisyondaki bölünme KKTC'de hükümeti düşürdü. 

KKTC'de hükümet ortağı Halkın Partisi'nin (HP) koalisyondan çekilme kararı almasıyla hükümet düştü. Yenal Senin HP'nin hükümetten çekildiğini Parti Meclisi toplantısı sonrası basın açıklaması yaparak açıkladı ve gerekçesini de söyledi:  "Hükümetin bozulma sebebi Ersin Tatar’dır"

Bugün Başbakan Ersin Tatar, kapalı Maraş bölgesinin perşembe günü KKTC yurttaşları için açılacağını belirterek tarihi duyuruyu yapmıştı. Aynı gün gelen hükümetten istifa haberi KKTC gündeminde bomba etkisi yarattı. 

HP Genel Başkanı Yenal Senin, devletin bütünlüğünün bozulduğunu vurgulayarak, “Hükümetin bozulma sebebi tutarsızlık ve Ersin Tatar’dır. Tatar, herhangi bir bilgiyi hükümet ortağına vermemiştir. Özersay telefonla sorduğunda da bilgi vermemiştir. Bu tutarsızlık ve hükümetin bozulma sebebi Ersin Tatar’dır.”

Senin basın toplantısında şu açıklamaları yaptı: “Partimiz hükümette bulunduğumuz bu dönemde sorumulukla hareket etmiş, üzerine düşeni yapmıştır. Dış politikayla doğrudan ilgiil olarak yetkili kılınan Dışişleri Bakanlığı ve Maraş açılımının mimarı olan Kudret Özersay devre dışı bırakılmıştır. Toplumun gözü önünde cereyan eden son hadiseler karşısında sessiz ve tepksizi kalmamız mümkün değil. HP Parti Meclisi, hükümetten çekilme kararı aldı. Yeni hükümete kuruluna kadar sorumululuk bilinciyle hareket edeceğiz."

2015'ten beri tutumumuz belli 

HP Genel Başkanı Yenal Senin, Maraş konusunda, uluslarası hukuka ayrı hareket etmeden, seçim sonrasına planlı bir şekilde görüş bildirdiklerini hatırlattı. Senin, "HP’nin bugün yapılan açılımı destekleyen bir tutumu vardır. Bizim tutumuz 2015 yılından beri bellidir." dedi.